Розширення бізнесу у період дії воєнного стану
Введення воєнного стану вплинуло на діяльність всіх державних органів. Свою роботу обмежив також і Антимонопольний комітет. Він призупинив розгляд заяв про надання дозволу на концентрації та узгоджені дії до закінчення воєнного стану.
Що таке концентрація та узгоджені дії?
Концентрація — це процес злиття підприємств, компаній та інших ринкових активів, внаслідок якого зростає економічна влада учасників ринку.
Узгоджені дії — укладення компаніями будь-яких угод або створення окремих об’єднань різних компаній для збільшення власного впливу на конкурентів. Узгоджені дії можуть знищувати конкуренцію, тому без дозволу Антимонопольного комітету вони заборонені.
Дозволи на узгоджені дії та концентрації
Під час дії воєнного стану залишається чинною вимога щодо отримання попереднього дозволу АМКУ на ведення концентрацій та узгоджених дій, що вимагають дозволу в Україні.
Тобто учасники концентрацій чи узгоджених дій не звільняються від необхідності подати до АМКУ заяви про дозвіл у випадках, передбачених Законом України «Про захист економічної конкуренції».
Учасники справи:
- мають подати заяву до АМКУ за 15 днів до укладення угоди
- можуть зробити це за спрощеним порядком (додати лише скорочений перелік документів до заяви та відправити її через електронну пошту)
Через 3 місяці після завершення воєнного стану учасники мають подати до відповідного територіального відділу комітету всі документи, яких бракувало під час війни. Надалі розгляд поданих у період воєнного стану заяв поновлять, врахувавши доповнення.
Як бути бізнесу?
Проводити угоди, не чекаючи закінчення воєнного стану та винесення рішення комітету можна. Але за це передбачена відповідальність.
Штраф за це не перевищуватиме 51 000 гривень, за умови, що:
- будуть дотримані всі вимоги оформлення та строки подання заяв
- угода не призведе до монополізації чи суттєвого обмеження економічної конкуренції на ринку в країні
- угода не заборонена Законом України «Про санкції»
Але є винятки. Штраф може накладатися в повному розмірі (тобто до 5% річного доходу сторони угоди), якщо:
- одним із кінцевих бенефіціарних власників одного із учасників концентрації є громадяни чи компанії рф, які підтримали військову агресію проти України
- АМКУ матиме обґрунтовані підозри, що метою концентрації є виведення активів з-під дії міжнародних санкцій, запроваджених за війну проти України
Після початку російської агресії у 2014 році АМКУ міг блокувати угоди, до яких мали відношення громадяни чи компанії російської федерації, що були включені у санкційний список України.
«Навіть у період воєнного часу, бізнес не зупинив свою роботу, а в окремих випадках навіть нарощує оберти. Тому чітке розуміння наслідків, які можуть настати для компаній, в разі неможливості отримати дозвіл Антимонопольного комітету на узгоджені дії чи концентрації, є вкрай важливим та робить здійснення бізнесу більш легким та прозорим»,
коментує адвокат практики судових спорів Юрій Мельник.
Звернутися за консультацією до наших юристів можна через:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- месенджер Facebook
- за телефоном +380 (67) 538 45 38