Режим надзвичайного стану в Україні: що це означає для громадян?

Рада національної безпеки та оборони в Україні, крім Донецької та Луганської областей. Тепер рішення за Верховною Радою та Президентом. Пояснюємо, як це працюватиме.
Що це означає?
Надзвичайний стан (далі НС) — це особливий правовий режим, який тимчасово вводять в Україні або окремих її територіях для владнання надзвичайних ситуацій, відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я людей, нормального функціонування національної економіки та органів державної влади.
Режим надає відповідним органам додаткові повноваження, а також допускає тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людей.
Важливо, що в указі про введення надзвичайного стану мають бути чітко прописані:
- причини введення
- територію, на якій вводять
- час і термін дії
- перелік і межі заходів та обмежень прав і свобод
- визначення відповідних органів, які будуть виконувати заходи, передбачені указом, та їх повноваження
Як відбувається процедура введення надзвичайного стану?
- РНБО або КМУ ухвалює рішення та передає пропозицію Президенту України
- Глава держави вносить указ про введення надзвичайного стану до Верховної Ради
- Верховна Рада протягом двох днів затверджує указ законом
- Після цього його підписує Президент і документ офіційно публікують
Терміни
Надзвичайний стан можуть запроваджувати не більше, як на 30 днів, а в окремих місцевостях на 60 днів. Якщо ситуація, що призвела до ведення НС не зникає, його можуть продовжити ще на 30 днів.
Підстави
НС вводять тільки за наявності реальної загрози безпеці людей, усунути яку іншими способами неможливо, а саме:
- виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій, що створюють загрозу життю і здоров’ю населення (стихійні лиха, катастрофи, пандемії тощо)
- здійснення масових терористичних актів з загибеллю людей
- виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, що загрожує безпеці громадян і порушує нормально роботу державних органів
- виникнення масових безпорядків
- спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України
- масового переходу державного кордону з території суміжних держав
- необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади
Які саме права і свободи може бути обмежено та що робити людям?
Конкретні обмеження, встановлюються в указі про введення надзвичайного стану, але закон передбачає такі загальні заходи.
– Особливий режим в’їзду, пересування та виїзду
Це не означає абсолютну заборону переміщення, конкретні режими будуть встановлювати місцеві органи влади. Це, серед іншого, може передбачати перевірку документів, вантажів та багажу, з’ясування причин виїзду/в’їзду.
Тому подбайте про наявність документів на транспорт та вантаж. Проінструктуйте працівників, як діяти в таких ситуаціях. Попередьте клієнтів про можливі затримки та домовтесь, як будете діяти на час НС.
– Обмеження руху транспорту та його огляд
Це може ускладнити переміщення містом та на інших місцевостях, а поліція, та визначені указом президента органи, можуть додатково перевіряти документи водіїв та оглядати авто.
На час таких обмежень, варто розглянути перехід на віддалений режим роботи.
- Посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства
Це означає, що на вулиці може з’явитись більше правоохоронців, а на входах до органів місцевої/державної влади, посилять контроль відвідувачів.
- Заборона масових заходів, крім тих, які можна заборонити лише через суд
- Заборона на проведення страйків
- Примусове відчуження або вилучення майна
Це можливо виключно за екстрено необхідних обставин (відвернення нападу, створення евакуаційного або медичного центру, влаштування захисту).
Тому, оцініть та опишіть своє майно, яке потенційно може бути вилучено чи використано (транспорт, нежитлові та житлові приміщення, отруйні та небезпечні речовини, виробничі матеріали тощо). Фіксуйте всі дії сторонніх людей стосовно вашого майна. Пам’ятайте, що відповідно до ст. 41 Конституції України, вартість вилученого майна держава повинна компенсувати в повному обсязі.
Над матеріалом працювали:
Ілля Попович — адвокат практики захисту бізнесу
Євгеній Скуратівський — помічник адвоката кримінальної практики
Попереду у нас ще багато складних днів. Але обирайте не боятися і зберігайте спокій. Зараз це нам усім як ніколи потрібно!