fbpx
+380 (67) 538 45 38

Реєстрація факту смерті людини під час війни: що потрібно знати?

04.05.22
Автор публікації: Євгеній Скуратівський

Під час дії воєнного стану реєстрація смерті здійснюється у будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану, незалежно від місця смерті чи проживання померлої людини. У мирний час це можливо лише за місцем смерті. 

Людина померла вдома від природних причин:

  1. Зверніться до сімейного лікаря, з яким у померлого заключена декларація. Він має засвідчити факт смерті та викликати підрозділ поліції. Правоохоронці повинні  встановити відсутність насильницької смерті, після чого лікар видасть лікарське свідоцтво про смерть
  1. Якщо звернутись до сімейного лікарня неможливо, необхідно викликати швидку. Після цього вже вони зроблять огляд тіла та викличуть поліцію, яка надалі  має вирішити чи направляти його  на судово-медичну експертизу.

Судово-медична експертиза не призначається, якщо: 

  • людина померла вдома, за наявності диспансерного спостереження за хворим, при відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку 
  • людина віком понад 60 років померла вдома, за відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку

Після отримання лікарського свідоцтва про смерть (чи іншого документа, виданого медичним працівником) потрібно звернутися до ритуальної служби для направлення тіла в морг та підготовки до поховання.

Людина померла за інших обставин, до яких належать:

  • ознаки насильницької смерті (падіння з висоти, дія гострих предметів, вогнепальної зброї тощо), асфіксії, дії смертельних температур, електричного струму, низького та високого атмосферного тиску, отруєнь тощо) або підозри на таку
  • смерть людини, що настала поза місцем її проживання
  • смерть людини, чию особу не встановлено
  • смерть людини віком до 60 років, яка померла за місцем проживання, за відсутності диспансерного спостереження за хворим

Необхідно викликати швидку та правоохоронців. Після цього, за постановою слідчого або прокурора, тіло померлого направлять на судово-медичну експертизу та оформлять лікарське свідоцтво про смерть.

Після проведення експертизи та підтвердження факту «некримінальної» смерті, прокурор надає дозвіл на видачу тіла померлого з моргу та поховання людини. 

Людина померла у зоні бойових дій

Якщо людина загинула у зоні активних бойових дій, де отримати жодних медичних чи інших документів неможливо, необхідно звернутись до суду для встановлення факту смерті за особливих обставин. 

  1. Потрібно звернутися до органу державної реєстрації цивільних актів із проханням видати свідоцтво про смерть. Через відсутність у вас відповідних документів, вам відмовлять у цьому. 
  2. Після цього необхідно звернутись до суду за вашим місцезнаходженням із заявою про встановлення факту смерті.
  3. До заяви необхідно додати відмову у реєстрації смерті та всі наявні у вас докази можливої загибелі людини (колективні акти смерті, пояснення свідків, записи розмов, інформацію із ЗМІ про обстріли та вибухи тощо).
  4. Таку справу розглядають невідкладно, після надходження заяви.
  5. Після винесення судового рішення про встановлення факту смерті, необхідно звернутися до органів реєстрації.

Державна реєстрація смерті в умовах воєнного часу та бойових дій

Реєстрація факту смерті проводиться державними органами реєстрації актів цивільного стану на підставі:

  • медичного документу про смерть (лікарське свідоцтво про смерть, фельдшерська довідка про смерть, лікарське свідоцтво про перинатальну смерть)
  • рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою

Заяву про реєстрацію смерті необхідно подати не пізніше трьох днів з дня настання смерті чи виявлення тіла, якщо  медичні документи отримати неможливо — не пізніше п’яти днів.

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:

  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • Facebook messenger 
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38