Реєстр потерпілих та спеціальний фонд: законодавці пропонують новий механізм відшкодування збитків, завданих війною

27.05.22
Автор публікації: Артур Лозіцький

За три місяці повномасштабної війни в Україні громадяни, український та міжнародний бізнес зазнали колосальних збитків та моральної шкоди.

Нещодавно до ВРУ надійшов новий законопроект, що має врегулювати державну політику у сфері відшкодування майнових та матеріальних втрат, спричинених діями російських військових. Як громадяни та бізнес зможуть отримати компенсації, чому для цього необхідно створити реєстр потерпілих та спеціальний фонд — далі у нашому матеріалі. 

Що пропонують законодавці? 

Запропонований депутатами документ вперше надає визначення потерпілому, майновій шкоді (збиткам) у контексті знищення або пошкодженням майна. 

Крім того, пропонують  створити реєстр потерпілих внаслідок війни,  а також утворення нового органу, який матиме назву Фонд відшкодування шкоди завданої потерпілому внаслідок збройної агресії російської федерації. Жоден із попередніх законопроєктів не передбачав створення відокремленого та самостійного органу з подібними функціями. Так законопроєкт 7198 передбачає створення Комісій з розгляду питань щодо надання компенсації постраждалим. Проте такі комісії є тимчасовими й створюються виконавчими органами рад на місцях.

Яка саме планують відшкодовувати збитки? 

Законопроєкт розділяє види відшкодування, які умовно можна згрупувати за такими категоріями: 

 • майно (майно громадян та бізнесу) 
 • немайнові компенсації (здоров’я, смерть, моральна шкода)

Крім того, відшкодування планують виплачувати людям, які вимушені були покинути свої домівки (тобто внутрішньо переміщеним особам). Йдеться про компенсацію вартості проїзду до місця перебування і назад, а також про витрати на найм житла та комунальних послуг. 

Щодо пошкодженого чи зруйнованого майна, то законопроєкт передбачає механізм отримання відшкодування підприємствами та ФОПамим. Збитки через війну будуть розраховувати з урахуванням: 

 • вартості втраченого, знищеного чи пошкодженого майна
 • упущеної вигоди
 • втрат від неоплачених товарів, робіт та послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях 

Важливим аспектом цього законопроєкту є відшкодування за завдану моральну шкоду. Її розмір розраховується з урахуванням:

 • моральних переживань у зв’язку з погіршенням  здоров’я
 • порушень права власності
 • порушень нормальних життєвих зв’язків
 • порушення стосунків з оточуючими людьми чи інших негативних наслідків 

Розмір моральної шкоди визначатиме суд.

Звідки братимуть гроші для відшкодування збитків?

Основними джерелами забезпечення відшкодування є: 

 • кошти та майно рф та її резидентів, інших осіб, чиї протиправні дії призвели до збройної агресії проти України
 • внески юридичних та фізичних осіб
 • цільові гранти, надані іншими державами, міжнародними організаціями чи фондами кошти та майно у формі благодійної, гуманітарної та технічної допомоги, у тому числі переданих від іноземних держав, міждержавних, міжурядових та міжнародних організацій; 
 • інші джерела фінансування, не заборонені законодавством

Де зберігатимуться відомості про заявника та пошкоджене майно?

Для обліку потерпілих передбачено створення Державного реєстру потерпілих внаслідок збройної агресії. 

Це буде єдина електронна система, призначена для збору, інформації про потерпілих внаслідок збройної агресії рф.

Хто контролюватиме виплати?

Новостворений орган — Фонд відшкодування шкоди завданої потерпілому внаслідок збройної агресії рф. До його повноважень належатиме стежити за  коштами, наданими Україні на підставі міжнародних договорів (за рахунок арештованих активів), а також нарахування виплат (відшкодування). Крім того, фонд контролюватиме  цільове використання коштів.

Кошти Фонду не включатимуть до складу Державного бюджету України. Керівними органами Фонду буде правління та виконавча дирекція.

«Для отримання компенсації громадянами та юридичними особами, які постраждали внаслідок агресії РФ, необхідно створити відповідний орган та наділити його повноваженнями щодо збору та обліку коштів, а також повноваженнями розглядати заяви постраждалих. Спеціальний фонд, що спиратиметься на дані реєстру, може здійснювати адресні виплати потерпілим. У разі ухвалення законопроєкту такий механізм виплат зможе задовольнити справедливі вимоги заявників щодо отримання компенсацій за пошкоджене або втрачене майно»

вважає юрист практики захисту бізнесу Артур Лозіцький
Ви можете звернутися до наших юристів за індивідуальною консультацією через: 
 • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua 
 • сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки) 
 • соцмережі Facebook та Instagram 
 • за телефоном +380 (67) 538 45 38