fbpx

«Реєстр корупціонерів»‎: що це таке та як туди не потрапити?

21.01.22

Чи відомо вам про, або просто «реєстр корупціонерів»? Сюди потрапляють посадовці, які щонайменше один раз попалися на правопорушенні. 

ЗА ЩО МОЖНА ПОТРАПИТИ ДО РЕЄСТРУ?

Потрапити до реєстру може не лише чиновник «зі знанням схем відкатів», а й доброчесний службовець, який скоїв дрібне адміністративне правопорушення через неуважність чи несправність системи. Наприклад, на наступний рік після звільнення з державної служби не подав декларацію, або ж продав автівку і протягом 10 днів не відзвітував НАЗК.

Особу включають до реєстру на підставі рішення суду після притягнення її до відповідальності (це може бути кримінальне чи адміністративне правопорушення, дисциплінарний проступок чи цивільно-правова відповідальність).

«Будь-яке кримінальне, адміністративне чи дисциплінарне правопорушення тягне за собою передбачене законом покарання позбавлення волі, штраф, звільнення з роботи тощо. При цьому внесення до реєстру корупціонерів є лише додатковим наслідком притягнення особи до відповідальності і саме по собі покаранням не вважається» 

пояснює керівниця практики справ про адміністративні правопорушення Марина Носова.

ЧИ МОЖЛИВО ВИДАЛИТИСЯ З РЕЄСТРУ?

Ні, якщо особа включається до нього — запис видалити не можна, навіть за спливом часу і відсутності повторного порушення. 

Однак, є виключний перелік підстав, за яких відомості про вас може бути видалено з реєстру:

  • ухвала суду про скасування вироку;
  • виправдувальний вирок;
  • відновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження;
  • скасування постанови про адміністративне стягнення за корупційне або пов’язане з ним правопорушення;
  • скасування наказу по дисциплінарному проступку або судового рішення про відміну такого наказу.

Дехто не погоджувався та намагався через суд зобов’язати НАЗК видалити запис, пояснюючи спливом строків давності, відбуттям покарання чи іншими не прописаними у законодавстві обставинами. 

У більшості випадків суди відмовляють у виключенні з реєстру. Декому все ж  вдавалося відстояти себе у суді першої інстанції, проте апеляційний суд скасовував ці рішення. 

Дотримуйтеся законодавства, адже це може коштувати репутації!