fbpx
+380 (67) 538 45 38

Примусове відчуження майна і компенсація громадянам та бізнесу в умовах воєнного стану

11.03.22
Автор публікації: Ілля Попович

З 24 лютого Україна живе в умовах воєнного стану через повномасштабне вторгнення росії. У цей час запроваджено певні обмеження прав людей та бізнесу, серед яких є конституційне право на власність (ст. 41).

Держава планує відшкодувати зруйноване та пошкоджене майно громадян України за час війни. За тиждень у додатку Дія обіцяють реалізувати подання заявок на компенсацію. Для цього вже створено «Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури».

Водночас, в умовах воєнного стану, майно громадян та підприємств можуть забрати для потреб держави. Розбираємося, яка процедура. 

Що це означає?

Що держава, у разі необхідності, може примусово відчужити (читайте забрати без згоди власника) майно для державних потреб з обов’язковою компенсацією його вартості.

Яке майно можуть забрати?

Нерухоме майно — приміщення, земельну ділянку, будинок.

Рухоме майно — автівку, мотоцикл, човен, продовольчі (бутильована питна вода, фасовані крупи, дитяче харчування тощо) та непродовольчі товари (одяг, взуття, засоби гігієни тощо). 

Тобто все, що можна описати та виокремити.

Хто може забрати?

Майно може бути вилучено на підставі рішення військового командування (командувачі (начальники) органів військового управління, командирів з’єднань, військових частин ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України за погодженням з держадміністрацією. Тобто — в уповноважених осіб, які прийшли забирати майно, має бути відповідне рішення.

На території, де тривають бої, погодження райдержадміністрації не потрібне. Це Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Житомирська, Одеська, Волинська, Київська області та місто Київ.

Чи компенсується вартість майна?

Так. Відчуження приватного та комунального майна на користь держави відбувається виключно за умови повного попереднього чи наступного відшкодування його вартості.

Як компенсується вартість майна?

Є два способи:

  • З попереднім відшкодуванням його вартості, тобто спочатку дають гроші — потім забирають майно.
  • За неможливості попередньої компенсації — з наступним відшкодування вартості, тобто забирають майно, гроші компенсують потім.

«З наступним відшкодуванням» це коли?

Після скасування воєнного стану, за заявою власника відповідно до встановленого порядку (опишемо нижче), протягом 5 бюджетних періодів (читайте 5 років).

Як визначається сума компенсації?

Вартість майна визначається актом оцінки, який складає особа з сертифікатом оцінювача. Якщо її неможливо залучити, оцінюють майно органи державної влади за погодженням з власником.

А якщо власник не згоден з оцінкою?

Розмір компенсації можна оскаржити в суді.

Якими документами це оформляється?

Актом про примусове відчуження або вилучення майна (форма тут), до якого додається оцінка вартості.

Акт повинен містити: 

  • назву органу, який забирає майно
  • відомості про власника
  • опис майна 
  • документи про право власності на майно (за наявності)
  • оцінку вартості майна
  • суму виплати компенсації (якщо виплачувалася)

Акт підписує власник, представники військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження.

Важливо — акт може бути складено і без власника. Тому ліпше бути особисто та отримати свій примірник документів, необхідний для подальшої компенсації.

Підписали акт — тепер майно переходить державі.

Який порядок отримання компенсації чи повернення відчуженого майна?

Якщо майно вилучено без попередньої компенсації, то по закінчення воєнного стану власник повинен звернутися із заявою про компенсацію до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовий комісаріат) за місцем відчуження майна. 

До заяви долучається акт про примусове відчуження чи вилучення майна та оцінка вартості.

У заяві вказуються дані заявника та рахунок для компенсації, гроші виплачують у порядку надходження заяв.

За результатами розгляду заяви, власнику дають висновок про виплати для наступної повної компенсації за примусово відчужене майно.

Військкомат самостійно направляє в казначейство висновок для подальшої компенсації.

Якщо майно, яке було примусово відчужене, збереглося та колишній власник наполягає на поверненні, це можна зробити в суді.

При поверненні відчуженого майна, власник повинен повернути отриману раніше компенсацію за вирахуванням плати за використання відчуженого майна.

Що робити у разі примусового відчуження вашого майна?

  • Перевірити, хто прийшов, їхні повноваження (при собі повинні мати рішення про примусове відчуження майна, погоджене місцевої держадміністрацією).
  • Перевірити чи є погодження (на території, де тримають бойові дії погодження не потрібне).
  • Детально описати все майно, що вилучають. Це допоможе легко ідентифікувати його в подальшому. Сфотографуйте, зніміть відео вилучення (за можливості).
  • Перевірте, щоб в акті було все заповнено (хто вилучає, на підставі чого, опис майна, оцінка).
  • Перевірте, щоб всюди були підписи та печатки.

У вас на руках має залишитися заповнений та підписаний акт про відчуження майна та оцінка вилученого майна.

«Примусове відчуження майна — неприємна подія, але тут не місце для паніки. Необхідно проконтролювати весь процес, щоб в подальшому отримати назад своє майно чи компенсацію його вартості»,  

коментує адвокат практики захисту бізнесу Ілля Попович