Протягом дії воєнного стану громадян можуть затримувати на дев’ять днів, замість трьох без ухвали слідчого судді

07.05.22
Автор публікації: Євгеній Скуратівський

В Україні протягом дії воєнного стану правоохоронці зможуть затримувати громадян на 9 днів. У мирний час перебувати в ізоляторі тимчасового тримання без ухвали судді можна було лише три дні. Ці зміни передбачає Закон України по вдосконаленню кримінального процесу в умовах воєнного стану.

Що таке затримання без ухвали слідчого судді?

Це тимчасовий захід кримінального примусу, коли людину затримують та доставляють до правоохоронних органів чи місць тимчасового утримання без попереднього дозволу на це суду. 

Затримання можуть проводити уповноважені органи — поліція, слідчий, дізнавач (ст. 208 КПК), коли людину підозрюють у вчиненні злочину, за яке передбачено ув’язнення:

  • людину застали безпосередньо під час вчинення злочину, або замаху на його вчинення
  • очевидець, потерпілий або ознаки на одязі, тілі чи місці події вказують, що саме ця конкретна людина вчинила злочин
  • є обґрунтовані підстави вважати, що людина може втекти, щоб уникнути кримінальної відповідальності за скоєне

Також звичайні громадяни теж можуть затримувати людей (ст. 207 КПК) і одразу доставляти їх до правоохоронних органів чи викликати поліцію на місце:

  • при вчиненні затриманим або замаху на вчинення кримінального правопорушення
  • безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування людини, яку підозрюють у його вчиненні

Коли людину вважають затриманою?

У ст. 209 КПК чітко вказано, що момент затримання — це момент, з якого людина силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою (поліцейський, слідчий, наглядач) чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою.

Що далі?

Після затримання людини, протягом 216 годин (9 днів), у мирний час такий строк складав 72 години (3 дні), її мають доставити до слідчого судді, суду чи керівника органу прокуратури для обрання запобіжного заходу, або звільнити.

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:

  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • Facebook messenger
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38