fbpx
+380 (67) 538 45 38

Представляємо інтереси двох родин загиблих військовослужбовців у справі про незаконні поховання у Харкові

28.11.22
Автор публікації: Ілля Воробйов

Наша компанія надає юридичну допомогу родинам двох військовослужбовців, які загинули під час боїв на Харківщині. Обох поховали з порушеннями і не повідомили рідних. Прізвища не зазначаємо з етичних міркувань. 

Про що справа? 

З 24 лютого до середини вересня на 18-му кладовищі у Харкові на 124 секторі (сектор для так званих «незатребуваних тіл») поховано близько 1220 людей. За яких обставин вони загинули, чи знають про це їхні рідні і кого саме поховано — з’ясовують правоохоронці.

Під час поховань було допущено багато порушень з боку різних структур: людей ховали без трун, у пакетах, у багатьох випадках — без зазначення імен та прізвищ (лише вік або стать), дуже близько один до одного. Про це свідчать надмогильні таблички, розміщені на відстані 10-15 см одна від одної, а має бути не менше 1 м (правила визначені в Гігієнічних вимогах щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України). Серед похованих — військові та цивільні (зокрема, й діти).

Зафіксовано випадки, коли протоколи впізнання тіл не складали, багато з них не ідентифіковано. Дехто з родичів не має довідки про смерть та висновків судово-медичних експертиз, обставини загибелі невідомі. 

Морги не повідомляли родичів, що тіла перебувають у них, попри те, що у багатьох загиблих були при собі документи (хоча згідно з правилами це мав зробити завідуючий моргом). Поліція зі свого боку теж не розшукувала рідних.

Зокрема, родини, чиї інтереси ми представляємо, хотіли самостійно  поховати загиблих. Втім їм повідомили, що тіла вже поховані.

Цього місяця два тіла ексгумували, відібрали біологічні зразки для судово-генетичної експертизи. Юридичний супровід процесу ексгумації відбувся за участі адвоката нашої компанії Іллі Воробйова. Також, за його участі було допитано та залучено до кримінального провадження у якості потерпілої матір одного з загиблих бійців. 

До моменту самого поховання — за фактом виявлення тіл правоохоронці мали б порушити кримінальні провадження за ст. 115 КК України (умисне вбивство) або ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни),  залежно від причин смерті. 

У межах кримінальних проваджень слідчі мали б здійснити огляд місця події, встановити родичів загиблих, пред’явити їм тіла для впізнання та провести судово-медичні експертизи для встановлення причин смерті. Навіть якщо людина при собі не мала документів, мобільного телефону тощо — правоохоронці мали б допитати свідків, очевидців події, встановлювати обставини справи та знайти рідних. Якщо є ознаки насильницької смерті, для поховання потрібен дозвіл прокурора. 

Для цього є бази МВС, куди вносять інформацію про невпізнані тіла (зазначають місце, де їх було знайдено, описують зовнішній вигляд, одяг, індивідуальні ознаки, прикмети, який орієнтовний вік, зріст та інші параметри). Крім цього, база МВС містить розділ пошуку зниклих громадян та дітей. Чому не шукали рідних та не видали їм тіла, має з’ясувати слідство. 

Чому це важливо? 

Рідні тих, хто похований на кладовищі №18 не знають, чи це дійсно тіла їхніх близьких. Тому важливо зараз ідентифікувати тіла загиблих, допомогти слідству процесуально правильно оформити процедуру ексгумації та відібрання біологічних зразків, а також допомогти ефективному розслідуванню, ініціювавши проведення слідчих (розшукових) дій. Від цього залежить моральний стан рідних та можливість перепоховати загиблих. Багато хто вважає своїх дітей, жінок, чоловіків, батьків зниклими безвісти. Головне зараз акумулювати зусилля та допомогти з’ясувати всі обставини. 

Які наші подальші дії? 

Наші адвокати будуть надавати юридичні консультації родинам загиблих (зокрема, стосовно пільг та отримання статусу УБД), допомагати  з’ясувати, чи дійсно це тіла їхніх близьких, встановити причетних до порушення процедури поховань і притягнути винних до відповідальності, та встановити, чому не було повідомлено рідних, чому їх ніхто не шукав.   
Питання незаконних поховань вперше порушила харківська волонтерка та журналістка Іванна Скиба-Якубова (один із матеріалів за посиланням https://bit.ly/3u3L1JJ) та комунікаційна менеджерка Тетяна Ландесман. У цій справі ми співпрацюємо з колегами з Харківської правозахисної групи. Фінансову підтримку адвокатської допомоги родинам загиблих забезпечуватиме фонд «Харків з тобою», який допомагає військовим та цивільним з 2014 року.