fbpx
+380 (67) 538 45 38

Позбавлення батьківських/материнських прав під час війни: пояснюємо складність процедури на прикладі кейсу нашого клієнта 

03.11.22

Обов’язок держави розв’язувати сімейні кризи, коли постає питання позбавити матір чи батька (або обох) прав на дитину(ей) через недотримання зобов’язань. Наприклад, коли батьки зловживають алкоголем чи наркотиками, не дбають про фізичний і духовний розвиток дітей, здобуття освіти або взагалі використовують дітей у власних цілях.

Випадки, коли один з батьків не піклується про дитину, але продовжує мати права на дитину — не поодинокі. 

Наша компанія безоплатно представляє інтереси Євгена Межевого — колишнього військового, батька, який самостійно виховує трьох дітей. Жінка не бере участі у вихованні дітей і не виходить на зв’язок. Сім’я Євгена двічі евакуйовувалася з Маріуполя: вперше у 2015 році, потім після 24 лютого. Тоді батько потрапив у полон, а дітей перевезли на підконтрольну росії територію, з наміром передати на усиновлення. Завдяки волонтерам дітей вдалося знайти і повернути в Україну. Зараз родина разом. 

Цей кейс порушив важливі проблеми, які загострилися з початком повномасштабної війни: 

  • Складність дистанційного обстеження, спілкування з органом опіки та піклування (служба у справах дітей). Усе тому, що тоді ставиться під питання видача висновку про доцільність позбавлення батьківських справ для суду. А без нього рішення суду не може бути таким, що враховує інтереси дитини.
  • Відсутність фактичного місця проживання на території України.

Крім цього, в умовах воєнного стану, це виникають труднощі з тим, що:

  • Батько не може підтвердити, що він єдиний з батьків, хто дбає про дитину. Відповідно не може виїхати за кордон (для безпеки дітей), бо військовозобов’язаний. 
  • Перебуваючи за кордоном не можуть підтвердити, що мати/батько дитини не бере участі у вихованні, а дитину ніхто не викрадав.

Які наслідки позбавлення батьківських прав?

Мати чи батько, які втрачають права на дитину:

  • не можуть займатися вихованням та навіть вільно спілкуватися з дитиною
  • не можуть забороняти дитині змінювати прізвище чи ім’я до повноліття
  • не можуть визначати місце проживання дитини та дозволяти/забороняти її виїзд за кордон
  • перестають бути законним представником дитини
  • втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, яку отримують я сім’ї з дітьми зокрема, це стосується виплат від держави, коли дитина (військовий/а) загинула, захищаючи країну
  • не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником для інших дітей
  • втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, дитина може бути усиновлена без їхньої згоди, як батьків)
  • втрачають право на спадкування після дитини (крім випадків, коли їх спадкування передбачене заповітом дитини)

У чому складність такої процедури під час війни?

Справи щодо позбавлення батьківства вимагають присутності обох сторін, врахування інтересів дітей завдяки спілкуванню, огляду місця проживання тощо. Про що йдеться? 

  1. Під час розгляду судом такої категорії справ обов’язково долучається орган опіки та піклування (служба у справах дітей) — він подає до суду письмовий висновок щодо обставин, в яких перебуває дитина і надає свою позицію щодо позбавлення матері чи батька батьківських прав. Для цього Служба у справах дітей зобов’язана перевірити умови проживання та поспілкуватися з дітьми. Втім, якщо вони перебувають за кордоном — це стає неможливим з точни зору служби, але ми бачимо варіанти вирішення таких ситуацій. 
  2. Порядок роботи служби не передбачає проведення дистанційних засідань. Але судові засідання за участі тих, кого планують позбавити батьківських прав, є можливість проводити онлайн. Якщо ж суд не може визначити, де перебуває батько чи мати, публікується оголошення на сайті. Тоді немає значення чи прибув відповідач у судове засідання, воно може відбутися і без нього. Але під час війни також враховують можливість порушень прав того з батьків, кого хочуть їх позбавити, скориставшись його перебуванням на тимчасово окупованій території (наприклад).
  1. Втрата минулого життя. У таких судових процесах дуже важливо підтвердити свою позитивну характеристику та загалом надати документи щодо медичної/освітньої історії дітей. На жаль через війну багато українців починають життя заново. Якщо вони втікали від війни, могли втратити або просто не забрати документи (дітей/свої) з небезпечних територій. Крім того, роботодавець навряд чи надасть їм характеристику з роботи або ж частина їх документів (відзнак) просто може бути була знищеною.

«Позбавлення батьківських прав є найжорсткішим способом впливу на батьків. Втім це не позбавляє такого тата чи маму бачитись, спілкуватись з дитиною, якщо звісно це їй не шкодить. Права дитини мають бути понад усе. Тому ми не радимо відкладати питання позбавлення батьківських прав, якщо на те є підстави. Якщо ж ситуація кардинально змінюється на краще — є процедура поновлення таких прав»,

коментує старша юристка практики судових спорів Юлія Рябець.

Якщо вам потрібна допомога, звертайтеся до наших юристів будь-яким із цих способів:

  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • соцмережі Facebook та Instagram
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38