fbpx

Пошкодження майна внаслідок війни: фіксація доказів та компенсація

26.04.22
Автор публікації: Євгеній Скуратівський

З початку війни російські ракети зруйнували вщент сотні українських будинків. Збитки, завдані діями росії, обчислюються вже мільярдами гривень. І кожному, хто зазнав таких втрат, необхідно зробити все можливе, щоб зафіксувати та зберегти докази ушкоджень для отримання компенсації.

Як правильно зафіксувати пошкодження чи руйнування майна?

Єдиного механізму фіксації ушкоджень наразі немає. Тому важливо зробити все можливе, щоб не допустити втрати жодної деталі.

  1. Завчасно потурбуйтеся про збереження документів, що підтверджують ваше право власності (договори купівлі-продажу, приватизації, технічний паспорт тощо), за можливості отримайте витяги з усіх можливих реєстрів, в яких є інформація про майно.

Ці документи будуть необхідні для підтвердження права власності на майно та оцінки суми завданих збитків. Радимо також зробити копії.

  1. Проведіть самостійну фото- та відеофіксацію ззовні та всередині майна. 
  • Сфотографуйте всі ушкодження, які може безпечно зафіксувати об’єктив камери або телефону (бажано, щоб у файлах було зазначено дату, час та локацію — для цього Національна асоціація адвокатів України рекомендує використовувати додаток eyeWitness, але ви можете користуватися власними засобами, якщо вони перевірені і ви їм довіряєте).
  • Зафіксуйте пошкодження на відео. На камеру покажіть своє обличчя; чітко зазначте своє прізвище, ім’я та дату народження; за можливості паспортні чи інші особисті дані; дату, час та точне місце проведення зйомки; свідків чи інших осіб, що перебувають поруч із вами.
  • Під час відеозйомки детально опишіть всі пошкодження, що потрапляють у кадр, повідомте наявну у вас інформацію та всі відомі обставини пошкодження майна.
  • Використовуйте маркерки, які дозволяють встановити розташування місця події та вказують на північ (дорожні знаки, дерева, унікальні об’єкти тощо).
  • Зберігайте файли у незмінному та необробленому стані на офлайн-носіях та у хмарних сховищах.
  • За можливості отримайте та збережіть собі відео та фото, що зробили інші особи на місці події або які могли зафіксувати камери.

Збирайте та фіксуйте докази виключно, якщо це безпечно для вас. Пам’ятайте, що місце події має залишатися максимально незмінним до та після фіксації.

  1. Складіть разом із іншими свідками/постраждалими письмовий документ (акт, протокол), в якому зазначте:
  • Точну дату, час та місце його складання; паспортні дані, місце проживання та контактну інформацію осіб, що підписують такий документ.
  • Запишіть власні покази та всіх свідків/постраждалих, де детально опишіть всю відому інформацію про обставини пошкодження майна.
  • Підпишіть такий документ.

Додатково дивіться наш попередній матеріал, де є повний список, що треба записати.

  1. Після того, як стало відомо про подію, викличте на місце уповноважені органи (поліцію та ДСНС).
  • Після прибуття правоохоронців чи надзвичайників повідомте їм всю інформацію. 
  • Працівники ДСНС мають зафіксувати пожежу або аварійну ситуацію. В акті має бути зазначено відомості про дату, час та місце фіксації подій, опис пошкодженого майна, причину пожежі чи аварії тощо. Потурбуйтесь про отримання копії цього акту.
  • Працівники поліції мають оглянути місце події, за результатами скласти протокол та розпочати кримінальне провадження. Далі видати витяг із ЄРДР. Якщо цього не зробили, подайте додатково до органів поліції заяву про правопорушення. Протягом доби правопорушення має бути зареєстровано в ЄРДР, а вам видано відповідний витяг.
  • За можливості викличте представників органів місцевого самоврядування для складання акту щодо обстеження руйнування/пошкодження майна.
  1. Зберіть всі матеріали щодо події та пошкодження майна, що висвітлювали у ЗМІ, на телебаченні, у телеграм-каналах чи інтернет-виданнях. Вони зможуть додатково підтвердити факт пошкодження/знищення майна.
  1. Зафіксуйте пошкодження у застосунку чи на порталі Дія або Київ.Цифровий. Там вже можна подати заяву про пошкоджене майно.
  1. Проконсультуйтесь із адвокатом щоб пересвідчитися, що ви зробили все можливе та необхідне. Можливо вам знадобиться додаткова юридична допомога у збереженні та аналізі всіх фактів вчинення події, комунікації з державними органами та подачі додаткових заяв та документів. Юристи нашої компанії готові допомогти в цьому. 
  1. Зберігайте копії всіх матеріалів на кількох пристроях та одному або більше хмарному сховищі (Google Диск тощо).

Докази зібрані, що робити далі?

Наразі механізму компенсації завданої шкоди немає. Кабмін та Верховна Рада активно працюють над нормативно-правовими актами, щоб забезпечити швидку, просту та ефективну модель компенсацій за допомогою спеціального Фонду зруйнованого майна.

На сьогодні єдиною прийнятою постановою передбачають лише напрямки визначення шкоди та збитків. Відповідно до неї, пріоритетним напрямком наразі є втрати житлового фонду. Детальні методики будуть написані протягом шести місяців. 

«Ми всі чекаємо на розробку методик та початок компенсацій пошкодженого майна. Але незалежно від того, яку саме процедуру створить держава, вже зараз треба звертати увагу на належну та ефективну фіксацію фактів пошкодження/знищення майна всіма можливим засобами»,

коментує помічник адвоката кримінальної практики Євгеній Скуратівський

Звернутися за консультацією до наших юристів можна через:

  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • месенджер Facebook
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38