fbpx
+380 (67) 538 45 38

Порушення законів та звичаїв війни: в Україні винесли перший вирок російському військовому за воєнні злочини

23.05.22
Автор публікації: Наталія Баранова

Довічне позбавлення волі. Такий вирок виніс Солом’янський суд Києва російському військовому, який вбив цивільного на Сумщині. 

В Україні почалися перші судові процеси над росіянами, які скоїли воєнні злочини в ході повномасштабного російського вторгнення. 

З першого дня війни ми стали свідками жахливих злочинів, скоєних російськими військовими. Безумовно, багато хто з нас не проти застосування принципу таліону («око за око, зуб за зуб»). Проте Україна —  правова держава, в якій всі рівною мірою відповідальні перед законом. І навіть в умовах війни ми доводимо, що кожен російський злочинець, який прийшов до нашої країни вбивати, руйнувати, нищити, буде підданий кримінальній відповідальності, з дотриманням норм чинного національного та міжнародного законодавства.  

За повідомленням Офісу Генерального прокурора України, станом на початок травня зареєстровано 15 657 злочинів проти України, зокрема, 10 619 злочинів агресії та воєнних злочинів (серед іншого і щодо порушення законів та звичаїв війни) і 5 038 злочинів проти національної безпеки.

Першим прецедентом притягнення до кримінальної відповідальності  за воєнні злочини є вирок 21-річному російському військовому Вадиму Шишимаріну, командиру відділення в/ч 32010 «4 танкова Кантемирівська дивізія Московської області».

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснювали слідчі СБУ. Слідство встановило, що Шишимарін, колону якого розбили військові ЗСУ, 28 лютого, втікаючи разом із 4 співслужбовцями, обстріляли з автоматів приватний автомобіль та відібрали його. На вкраденій машині з пробитими ними ж колесами окупанти заїхали в смт Чупахівка на Сумщині. Дорогою вони побачили беззбройного жителя села, який йшов з велосипедом вздовж узбіччя і розмовляв по телефону. Один із військових наказав обвинуваченому вбити цивільного, щоб він не повідомив про них. Вадим Шишимарін зробив кілька прицільних пострілів через відкрите вікно авто з автомата Калашникова у голову 62-річного потерпілого. Чоловік помер на місці.

Шишимаріну інкримінували ч. 2 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством). Крім цього він  порушив норми  Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. 

Обвинувачений визнав свою провину. 

Сьогодні Солом’янський районний суд Києва визнав Шишимаріна винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 438 КК України та засудив до довічного позбавлення волі. 

Інший судовий процес розпочався проти російських військових, які обстрілювали Харківщину.

19 травня у Котелевському районному суді Полтавської області відбувся розгляд справи по суті щодо двох російських військовослужбовців, які обстрілювали «Градами» Харківщину. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Окупанти зруйнували об’єкти критичної інфраструктури та житлові будинки у смт Козача Лопань Харківського району та навчальний заклад Дергачівської міської ради. Обстріли військові вели з населеного пункту Малинівка Бєлгородської області РФ, а після вторгнення відкривали вогонь вже з території України. При цьому окупанти достовірно знали, що обстрілюють цивільну інфраструктуру та мирне населення.

Підсудні повністю визнають свою провину.

Наступне судове засідання відбудеться 26 травня.

Женевськими конвенціями про захист жертв війни 1949 року закріплено, що війни ведуть саме проти збройних сил противника. Тому норми забороняють військові дії проти мирного населення, зокрема, вбивство цивільних, завдання їм тілесних ушкоджень, будь-які форми насильства, знищення будівель та споруд. 

Які дії відносять до порушення законів та звичаїв війни за українським законодавством?

Під порушенням законів та звичаїв війни розуміється (ст. 438 КК України):

  • жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням
  • вигнання цивільного населення для примусових робіт
  • розграбування національних цінностей на окупованій території
  • застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом 
  • інші порушення законів та звичаїв війни
  • віддання наказу про вчинення таких дій

Яка відповідальність передбачена?

Згідно з Кримінальним кодексом України, порушення законів та звичаїв війни є особливо тяжким злочином за який передбачено від 8 до 12 років позбавлення волі.

Якщо ці дії  поєднані з умисним вбивством — від 10 до 15 років позбавлення волі  або довічне ув’язнення. 

«Міжнародні конвенції, зокрема Женевські та Гаазькі, вносять заборони щодо застосування окремих видів зброї, методів ведення війни, зокрема використовувати цивільних осіб як живий щит, вбивати мирне населення, катування та нелюдське поводження, бомбардування міст та будівель. Відповідальність за такі дії невідворотна. Відповісти мають не лише рядові  військові, а й  військове командування, яке видавало протиправні накази та перші особи держави. Але якщо верхівку влади, ймовірно, судитимуть міжнародні судові інституції, наприклад, міжнародний кримінальний суд, то для притягнення до відповідальності вже затриманих військових армії рф можливо скористатись національним законодавством, українською правоохоронною та судовою системою. Немає сумніву, що професіоналізм українських правоохоронців дозволить належно розслідувати кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки,  миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку»,

коментує юристка кримінальної практики Наталія Баранова.