Документальна планова податкова перевірка
Податковим кодексом України передбачені різні види податкових перевірок та кожна з них має свій предмет, строки проведення та особливості здійснення.
Одним із поширених видів перевірок є документальна планова податкова перевірка. Документальною є перевірка, під час проведення якої можуть перевіряти своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати всіх податків та зборів, а також дотримання валютного законодавства, законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками. А планова ця перевірка, бо здійснюється відповідно до плану-графіку перевірок, що публікується на офіційному сайті ДПС України.
Основною ознакою цього виду перевірок є те, що платник податків включається до плану-графіку перевірок, а контролюючий орган завчасно має надіслати йому повідомлення про перевірку та наказ про проведення перевірки. Тобто вона не має бути несподіванкою для платника податків (на відміну від фактичної) і в платника податків є час підготуватись до зустрічі з податківцями.
План-графік перевірок періодично оновлюється і розміщується на сайті ДПС України. Із актуальним планом-графіком можна ознайомитись за посиланням.
Кого включають у план-графік перевірок?
На час дії воєнного стану, план-графік документальних планових перевірок має певні особливості формування. Так, окрім платників податків, що здійснюють діяльність у сфері (1) виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, (2) організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), (3) які надають фінансові, платіжні послуги, до плану-графіку можуть бути включені (4) нерезиденти, які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва та/або відокремлені підрозділи, постійні представництва нерезидентів високого ступеня ризику, а також (5) інші платники податків, які відповідають певним критеріям.
Так, на основі показників 2021 року до плану-графіку можуть потрапити платники, які:
- мали рівень сплати податку на прибуток та/або ПДВ менший ніж 50% по галузі;
- мали вдвічі більшу дебіторську заборгованість, ніж кредиторську;
- нарахування та/або виплата податковим агентом-юридичною особою заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні;
- загальна сума витрат становить 75%+ суми загального річного доходу, за умови якщо сума такого доходу становить 10 млн. грн. і більше.
При формуванні плану-графіку враховується позитивна динаміка по вказаних показниках за перші 3 квартали 2023 року.
Відповідні рівні сплати податків також публікуються на сайті ДПС України:
- Показники рівнів сплати податку на прибуток та ПДВ у відповідності до класів КВЕД за 2021 рік https://tax.gov.ua/diyalnist-/rezalt/736958.html
- Показники середньої заробітної плати у відповідній галузі за регіонами, сформованих на основі показників за підсумками 2021 календарного року https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/738029.html
Що робити якщо ви знайшли себе в плані графіку перевірок?
Перш за все рекомендуємо:
(1) самостійно перевірити себе на відповідність критеріям включення до плану-графіку і вжити відповідних заходів у разі, якщо включення до плану відбулось помилково,
(2) провести податково-юридичну діагностику діяльності за період, який може перевірятись. Це треба зробити навіть якщо зараз ваше підприємство не включене до плану-графіку, адже зміни до нього можуть вноситись щомісяця,
(3) готуватись до перевірки. Нижче наведено базові дії, які варто здійснити платнику податків в процесі підготовки до податкової перевірки:
- перевірити наявність повного переліку документів, які стосуються господарських операцій. Договори, первинні та фінансово-господарські документи мають бути в наявності в оригіналі, впорядковані, містити необхідні реквізити передбачені законодавством, та на них відсутні “примітки” персоналу тощо. Крім того, якщо договорами передбачено наявність конкретних документів, які підтверджують здійснення господарських операцій та їхніх результатів (наприклад, звіти по наданню послуг), то обов’язково перевірити їх наявність.
- впевнитися, що облікова політика містить основні підходи до ведення обліку компанії та позицію компанії щодо неоднозначних питань;
- проаналізувати доказову базу на предмет дотримання принципу «належної обачності», зібрану перед початком співпраці з контрагентами. В ідеалі, має бути налагоджений алгоритм збору інформації та перевірки контрагентів перед початком співпраці.
- перевіряємо правильність задекларованих податкових зобов’язань, у разі виявлення помилок – самостійно їх виправляємо, адже зараз відсутній штраф та пеня у разі самостійного виправлення помилок (п. 69.39 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України),
- проводимо інструктаж працівників щодо комунікації із представниками контролюючого органу, визначаємо особу відповідальну за комунікацію з податківцями, закріплюємо відповідні правила у внутрішніх політиках компанії, інструкціях.
- згадуємо умови допуску до документальної планової перевірки та правила комунікації з податківцями.
Допуск/недопуск до податкової перевірки
Оскільки в матеріалі ми розповідаємо саме про документальні планові перевірки, то для платника податків допуск до перевірки є важливим етапом на якому він може захистити свої права в разі їх порушення з боку податкових органів.
Допускати чи не допускати податківців до проведення перевірки – безумовно, має бути зваженим рішенням платника податків, і приймаючи таке рішення, платник перш за все має орієнтуватись у відповідному законодавстві.
Податковим законодавством передбачено, що податкові органи мають обов’язок направити (вручити) платнику податків частину документів завчасно до початку перевірки, а деякі – безпосередньо перед початком перевірки.
До перевірки (не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки) платнику податків має бути надіслано (вручено) – (1) копію наказу про проведення документальної планової перевірки та (2) письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Безпосередньо до початку перевірки працівники контролюючого органу мають пред’явити платнику податків (3) направлення на перевірку, та (4) службове посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Вказані документи мають містити конкретні реквізити передбачені законодавством. Якщо ж вказані документи оформлено із порушенням чи контролюючим органом не дотримано вище вказану процедуру, то у платника податків є право не допустити податківців до проведення перевірки.
Якщо прийнято рішення не допускати до проведення перевірки, то обов’язково вкажіть обгрунтовані причини недопуску в акті про недопуск до перевірки та отримайте примірник акту. Такі дії допоможуть в подальшому відстоювати свою позицію, коли податківці звернуться до суду з метою арешту майна підприємства (таке право виникає в податківців в разі недопуску).
Наслідки недопуску до перевірки
Можливим наслідком недопуску до перевірки є адміністративний арешт майна платника податків. Такий арешт застосовується на підставі відповідного рішення суду за результатами розгляду заяви контролюючого органу про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.
Важливо знати, що КАС ВС у постанові від 23.02.2023 у справі № 640/17091/21 висловив нову позицію щодо арешту майна платника податків у разі недопуску до перевірки: “Оскарження платником податків наказу про проведення перевірки не є спором про право та не перешкоджає розгляду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків”.
Відтак, раніше популярна стратегія захисту платників податків є неефективною та оскарження наказу про проведення перевірки не є беззаперечною підставою для відмови у застосуванні арешту до майна платників податків.
Якщо ж у вас є сумніви чи варто допускати до перевірки, то обов’язково врахуйте позицію КАС ВС у постанові від 21.02.2020 у справі № 826/17123/18. Так, суд вказав:
«Незалежно від прийнятого платником податків рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень.
При цьому таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, – переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства».
Таким чином, в процесі оскарження результатів перевірки, платник податків може посилатися на порушення допущені в процесі проведення та призначення такої перевірки і суди повинні ці аргументи оцінювати в першу чергу.
Що можуть перевіряти?
Предметом документальної планової перевірки є:
- своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених ПК України податків та зборів,
- дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,
- дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Які документи можуть використати під час перевірки?
- податкові декларації (розрахунки),
- фінансову, статистичну та іншу звітність,
- регістри податкового та бухгалтерського обліку,
- первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов’язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,
- отримані в установленому законодавством порядку контролюючим органом документи та податкова інформація, у т.ч. за результатами перевірок інших платників податків.
Основні правила надання документів під час перевірки
- Надати податківцям всі документи, пов’язані із сплатою податків – обов’язок платника податків, проте платник зобов’язаний надавати лише документи, пов’язані з предметом перевірки
- Документи, що містять комерційну таємницю або є конфіденційними, передаються окремо під опис із зазначенням посадової (службової) особи, що їх отримала
- Податківці мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об’єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
- Запит на отримання копій документів повинен бути поданий не пізніше ніж за 5 р.д. до дати закінчення перевірки.
- Забороняється вилучення оригіналів первинних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених КПК України.
Результати перевірки
Результат проведення перевірки контролюючим органом фіксується в одному із документів або в довідці (якщо не встановлено порушень), або в акті перевірки (якщо встановлено порушення). Очевидно, що більшість перевірок закінчуються саме актом. Тому отримавши акт перевірки, важливо:
- Уважно читати акт перевірки (перевірки всі цифри та дані, в т.ч. у додатках).
- При підписанні акту перевірки уникати формулювань, що ви погоджуєтесь із результатами перевірки.
- Зазначте про бажання надати заперечення до акту перевірки (це право, а не обов’язок).
- Відмова від підписання акта перевірки не означає, що не отримаєте ППР.
Акт перевірки фіксує порушення виявлені контролюючим органом, проте акт перевірки ще не є документом, яким платнику нараховано зобов’язання. На підставі акту перевірки приймається податкове повідомлення-рішення, яке і є тим рішенням контролюючого органу, яке потрібно оскаржувати в суді в разі незгоди платника з таким рішенням.
У платника податків є право подати заперечення до акту перевірки та додати копії документів, які підтверджують позицію викладену в запереченнях та контролюючий орган має розглянути такі заперечення перш ніж прийняти ППР. На практиці, такий спосіб захисту прав платників податків обов’язково потрібно використовувати і це може дати певні позитивні результати.
Приклад з практики адвокатів Міллер
До нас звернувся клієнт щодо якого була проведена документальна перевірка. Клієнт був на етапі, коли вже було складено акт перевірки та вказано про 4 виявлених порушення податкового законодавства. Проаналізувавши ситуацію та документи, адвокати підготували пояснення, до яких надали документи, які підтверджували витрати клієнта та, відповідно, зменшували суму потенційних донарахувань. Контролюючий орган розглянув заперечення та замість прийняття ППР провів повторну позапланову перевірку. За результатами повторної перевірки, контролюючий орган також склав акт перевірки, але там вже не було зафіксовано порушення, яке мало б наслідком найбільші донарахування.
Таким чином, своєчасне реагування та обґрунтована правова позиція навіть на етапі заперечень до акта перевірки, можуть дати позитивний результат для платника податків.
Оскарження результатів перевірки
Поетапний процес оскарження результатів податкової перевірки можна зобразити так:
Весь процес податкової перевірки від підготовки до оскарження результатів може бути значно безпечнішим, якщо залучити фахівців у цій сфері.
Так, адвокати Міллер можуть надати кваліфіковану правову допомогу платникам податків, а саме:
Підготувати до проведення податкової перевірки:
- Провести податково-юридичну діагностику за період який може бути перевірений,
- Провести інструктаж команди щодо взаємодії з представниками ДПС під час проведення перевірки,
Надати правову допомогу під час податкової перевірки, що може включати:
- Юридичний аналіз правомірності призначення податкової перевірки,
- Правову допомогу під час допуску (недопуску) до податкової перевірки,
- Юридичний аналіз запитів ДПС та підготовку відповідей на запити ДПС,
- Консультування щодо правомірності дій контролюючого органу під час проведення перевірки,
- Підготовку заперечень до акта перевірки та участь під час розгляду заперечень.
Також адвокати Міллер допоможуть оскаржити результати податкових перевірок в адміністративному порядку (підготовка скарги), підготувати скаргу до Ради бізнес-омбудсмена, а якщо досудовий етап не дасть потрібного результату – оскаржити ППР до суду.
Крім того, якщо у вас вже є судовий спір з податковою, то адвокати Міллер можуть проаналізувати ваші аргументи та надати рекомендації щодо посилення правової позиції платника податків в суді.