fbpx

Подали заяву до СБУ: За громадським активістом Миколою Виговським незаконно стежать і прослуховують

08.11.21

Сьогодні під будівлею СБУ відбулась прес-конференція щодо незаконного прослуховування та стеження за Микола Виговський. Одразу після цього ми подали заяву про вчинення кримінальних правопорушень, за ст. 182 ККУ (порушення недоторканності приватного життя) та ст. 359 ККУ (незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації).

ДЕТАЛІ СПРАВИ

12 жовтня 2021 року активіст Микола Виговський знайшов прикріплений до дна свого автомобіля на магніт пристрій, який виявився GPS-трекером. Такі пристрої використовується для відстеження пересування.

Вже 25 жовтня у його авто виявлено ще один пристрій — для прослуховування.

НАША ПОЗИЦІЯ

Законне прослуховування та стеження можуть проводитись тільки в рамках кримінального провадження та є негласними слідчими (розшуковими) діями.

Ми вже подали запити до Офіс Генерального прокурораСлужба безпеки України та Національна поліція України, щоб дізнатися, чи проводились щодо нашого клієнта негласні слідчі (розшукові) дії.

Але є підстави вважати, що прослуховування та стеження за Миколою Виговським не були санкціоновані. Ймовірно, пристрої були прикріплені невстановленими особами для спостереження за громадським активістом, за його переміщенням та за його розмовами.

ПОДАЛЬШІ ДІЇ

Протягом 24 годин після подання заяви повинно бути відкрито кримінальне провадження. Якщо його не відкриють, будемо подавати скаргу на бездіяльність до суду і після судового розгляду та отримання відповідної ухвали — вимагатимемо щоб провадження було зареєстровано.

Після відкриття справи плануємо:

— ініціювати ряд слідчих (розшукових) дій та допит нашого клієнта для визнання його потерпілим;
— проведення необхідних експертиз зі знайденим GPS-трекером та пристроєм прослуховування;
— отримання відеозаписів з камер спостереження у місцях, де саме могли встановити ці пристрої.

ЧОМУ ПОДАЛИ ЗАЯВУ В СБУ І ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?

Заяву подано за статтями 182 та 359 ККУ. Незаконне використання спеціальних технічних засобів отримання інформації (ст. 359 КК України) — в підслідності СБУ, згідно ст. 216 КПК України. Тому, заяву подано саме до цього органу.

Якщо СБУ розслідує і доведе, що незаконне стеження влаштувала одна людина, то їй загрожує максимальна відповідальність — позбавлення волі до 4 років.
Якщо за стеженням і прослуховуванням стоїть група людей, яка попередньо про це домовилась, то їм максимально може загрожувати до 7 років позбавлення волі.

РЕЗЮМУЄМО

Якщо справа не буде належним чином розслідуватися, це буде ознакою того, що це спостереження проводилося самими правоохоронцями.

Якщо ж слідство буде ефективним, це сигналізуватиме суспільству, що ставлення держави до громадських активістів суттєво змінилось в бік покращення. Що дуже важливо для демократичної держави.