fbpx

Плануєте отримати дозвіл на зброю? Пояснюємо, куди йти і що для цього потрібно

25.01.22

Все частіше українці цікавляться отриманням дозволу на зброю для самооборони, захисту себе та свого житла. Крім цього, нещодавно схвалена Кабміном постанова дозволяє застосування власної мисливської зброї та набоїв до неї під час виконання завдань територіальної оборони. Тому ми пояснюємо, як законно стати її власником. 

Вік

  • з 18 років можна отримати дозвіл на володіння холодною зброєю (мисливські ножі, арбалети, шаблі), вихолощеною (стріляє холостими набоями) та пневматичною зброєю (пневматичні пістолети та гвинтівки) 
  • з 21 року стати власником мисливської гладкоствольної зброї (рушниця/дробовик)
  • з 25 років мисливської нарізної зброї (карабіни)

Порядок отримання

Згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ, громадянин може мати необмежену кількість зброї, однак має забезпечити її правильне зберігання, тобто у металевому ящику/сейфі, доступ до якого буде тільки у власника.


Спочатку дозвіл видають лише на придбання. Для цього потрібно звернутися до інспектора в поліції за місцем проживання з пакетом документів (п. 12.2 Інструкції), а саме:

  • написати заяву на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання
  • отримати довідку про відсутність судимості у сервісних центрах МВС (можна отримати онлайн http://surl.li/bfevc)
  • медичну довідку зразка 127\о (меддовідка на зброю, можна звернутися до будь-якої клініки, яка має відповідну ліцензію)
  • довідку про знання матеріальної частини та поводження зі зброєю (можна отримати у спеціалізованому тирі)
  • квитанцію про сплату за надання дозволу, тобто адміністративну послугу (реквізити на оплату можна буде взяти в інспектора) 
  • копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта, для власників біометричного — копію паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання
  • дві фотокартки розміром 3х4
  • договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності для власників зброї (надають страхові компанії при стрільбищах тощо)
  • рапорт дільничного інспектора про проведення спеціальної перевірки за місцем проживання власника (заповнює дільничний інспектор, додаток №14 до Інструкції)

Якщо ви вже маєте хоч одну одиницю зареєстрованої зброї, але плануєте придбати ще — необхідно збирати повторно пакет документів, однак вже без довідки про знання матеріальної частини та поводження зі зброєю.

Отримавши дозвіл на купівлю, ви маєте три місяці на вибір і покупку зброї. Якщо цей строк минає — дозвіл анулюється, його треба буде отримувати заново. Визначившись із маркою, моделлю та ціною, передаєте продавцю спеціалізованого магазину половину бланку дозволу на придбання, а в обмін отримуєте очікувану зброю.

Протягом 10 днів ви маєте зареєструвати зброю у інспектора (передати другу половину бланку з відміткою від магазину, однак перед цим зробити копію для себе), який видав вам дозвіл на придбання. У цей час зброю необхідно зберігати у сейфі, користуватися нею заборонено. Після реєстрації вам необхідно очікувати на виготовлення повноцінного дозволу (орієнтовно місяць). У цей час єдиним підтвердженням права на цю зброю буде копія дозволу на придбання. І нарешті фінальна стадія — отримання дозволу на зберігання і носіння. Він дійсний 3 роки. 

Вам можуть відмовити у наданні дозволу через:

  • не погашену судимість
  • порушену проти вас кримінальну справу
  • підтвердження систематичного (два чи більше разів) порушення громадського порядку, зловживання спиртним або вживання наркотиків
  • відсутність хоча б одного з необхідних документів для отримання дозволу

Травматична зброя

Право на отримання травматичної зброї заслуговує окремої уваги, оскільки розповсюджується лише на виключний перелік осіб, зокрема:

  • працівників апарату суду (канцеляристи, помічники, судді тощо)
  • правоохоронців і їх близьких родичів
  • осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві (потерпілі, свідки, експерти тощо)
  • журналістів — зокрема, позаштатних
  • депутатів
  • членів формувань, які охороняють громадський порядок і державний кордон (Муніципальна варта)
  • військовослужбовців (виняток — строковики) і державних службовців

Приналежність до однієї із цих категорій ви маєте підтвердити довідкою, додавши її до загального переліку документів. На момент отримання дозволу на травматичну зброю вам має бути 21 рік. 

Короткоствольна вогнепальна зброя

Володіти короткоствольною вогнепальною зброєю (пістолетами) можуть лише працівники оборонних відомств (МВС, СБУ, ЗСУ тощо), як відзнаку за сумлінну службу, особливі заслуги в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку, осіб начальницького складу, та в якості нагородження державною відзнакою «Іменна вогнепальна зброя».

Набої

Лише отримавши дозвіл на зберігання і носіння вогнепальної зброї, ви можете купувати до неї набої. І лише того калібру, якого у вас зброя. Тобто, якщо у вас нарізна одиниця зброї під 223 калібр, ви можете купувати лише набої 223 калібру.

Серед власників зброї популярне переспоряджання для особистого використання (reloading). Це коли зі стріляної гільзи створюють новий набій. Це дозволено до гладкоствольної вогнепальної зброї, але не врегульовано до нарізної. Тому власників нарізної зброї, які переспоряджають боєприпаси до неї, можуть спробувати притягнути до кримінальної відповідальності (що підтверджується судовою практикою).

«З моменту проголошення незалежності України і до сьогодні у нас немає базового закону щодо регулювання обігу зброї. Зброя — це майно. Згідно з Конституцією та Цивільним кодексом України право власності повинно регулюватися саме законом. Його відсутність виключає притягнення до кримінальної відповідальності. Питання обігу зброї потребує негайного законодавчого врегулювання»

зазначив юрист кримінальної практики Artur Solopenko.

Питання відповідальності за неналежне поводження зі зброєю та пов’язані з цим проблеми ми порушимо у наступному матеріалі.