Перші кроки у відбудові зруйнованих міст: як відновлюють Україну в умовах війни?
Повоєнна відбудова України відбуватиметься за комплексним планом відновлення України, який за дорученням Президента нині готує КМУ. Значну увагу уряд приділить питанню відбудови інфраструктури міст та житла українців.
Вже сьогодні законодавство України поповнилося кількома важливими документами, для виконання першочергових заходів та робіт для відбудови населених пунктів. Зокрема постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 473
Пояснюємо, що вже роблять для відновлення України (щодо будівель, споруд та об’єктів незавершеного будівництва), зокрема, тих територій, де не ведуться бойові дії.
Для координації та організації робіт в кожному окремому населеному пункті є уповноважені органи — виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, якщо їх немає — військові адміністрації.
Невідкладні роботи на територіях, де закінчилися активні фази бойових дій виконуватимуть за таким планом (постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 473):
1. Підготовчі роботи
Сюди входить:
- Розмінування територій, будівель та споруд. ДСНС, Національна поліція, за необхідності підрозділи ЗСУ та СБУ будуть обстежувати територію та знешкоджувати вибухонебезпечні предмети. А також, робитимуть первинний демонтаж частин будівель або їх окремих елементів (у разі потреби) для доступу до пошкоджених об’єктів рятувальниками.
- Пошук постраждалих та загиблих рятувальниками, комунальниками, пожежниками, добровольцями тощо, транспортування тіл загиблих.
- Оперативно-слідчі дії у межах кримінальних проваджень.
2. Попередній візуальний огляд
Його роблять для формування переліку знищених та пошкоджених будівель і споруд, об’єктів незавершеного будівництва для подальшого обстеження.
Для попереднього огляду виконкоми рад створюють спеціальні комісії. Сюди входять представники відповідного органу місцевого самоврядування чи військової адміністрації. Залучати планують фахівців у галузі будівництва, а також рятувальників, правоохоронців, за необхідності військових та співробітників СБУ.
3. Технічне обстеження будівель і споруд
Відбувається за результатами попереднього візуального огляду. Військова адміністрація завчасно повідомляє на офіційному сайті або письмово інформує власника або управителя пошкодженого майна про рішення щодо технічного обстеження. Після цього складають та затверджують програму робіт.
Обстеження проводять відповідно до встановленого порядку. Сільські, селищні, міські ради або військові адміністрації залучають фахівців у галузі будівництва або ж або підприємства, установи та організації, у складі яких є такі експерти.
Державна інспекція з архітектури та містобудування України (ДІАМ) буде допомагати з обстеженням будівель
За результатами складають звіт з висновком про технічний стан та рекомендації щодо:
- подальшої експлуатації (зокрема, щодо можливості виконання робіт із відновлення)
- демонтажу (ліквідації)
До звіту додають акт обстеження з інформацією про категорії пошкоджень будівлі чи споруди. Це потрібно для проведення демонтажних робіт, щоб надалі ніхто не постраждав.
4. Ухвалення рішень щодо демонтажу чи ремонту пошкоджених будівель
1) Сільські, селищні, міські ради або військові адміністрації після перегляду звітів та актів передають їх регіональній комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (регіональна комісія ТЕБ та НС) переліки:
- потенційно аварійно небезпечних будівель, які потребують невідкладного часткового демонтажу
- аварійно небезпечних будівель та споруд, які підлягають демонтажу, ліквідації
2) Комісія розглядає звіти та схвалює перелік будівель, які першочергово потрібно демонтувати.
3) На підставі рішення регіональної комісії сільські, селищні, міські ради або військові адміністрації:
- затверджують переліки потенційно аварійно небезпечних об’єктів, які потрібно демонтувати, ліквідувати чи відремонтувати
- організовує виконання цих робіт відповідно до визначеного порядку
«Ми отримали чіткий і зрозумілий механізм, який допоможе запобігти загибелі людей завдяки вчасній ліквідації потенційних небезпек, як то демонтаж напівзруйнованої будівлі чи розмінування під’їзду, та зменшить обсяги можливих матеріальних втрат. Це необхідно для розробки подальших кроків для відновлення зруйнованих міст та територій»,
коментує юристка практики захисту бізнесу Христина Унгурян.
Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- Facebook messenger
- за телефоном +380 (67) 538 45 38