Перемога України в Міжнародному суді ООН: чи буде щось росії за невиконання зобов’язань?
Міжнародний Суд ООН за позовом України зобов’язав російську федерацію негайно припинити військову операцію в Україні, розпочату 24 лютого. Крім цього, зупинити будь-яке просування армії рф та підтримуваних нею нерегулярних сил українськими територіями.
Це забезпечувальні заходи, про які Україна просила суд.
Справа стосується Конвенції про запобігання і покарання злочину геноциду. Україна доводить — рф не мала права, прикриваючись твердженнями про нібито підготовку чи вчинення геноциду Україною, розв’язувати війну. А також про те, що твердження про геноцид, скоєний в Україні, в принципі неправдиві. Представники України на засіданні зачитали численні заяви російських посадовців та путіна про те, що в Україні відбувається геноцид то російськомовного населення, то жителів Донбасу.
Українська сторона дуже творчо підійшла до підстав позову та фактично попросила суд розтлумачити міжнародну конвенцію, до якої приєднались і Україна і росія, та відповісти на запитання:
- Чи вчиняє Україна геноцид (як про це розповідав путін, щоб виправдати розв’язання війни)?
- Чи є юридично виправданим застосування росією військової сили проти України на цій підставі?
Рішення 16 березня не є кінцевим у справі, але теоретично має запобігати порушенню прав України на час її розгляду.
Той факт, що суд ухвалив рішення про забезпечувальні заходи означає:
- суд погодився, що має повноваження розглядати цю справу (рф це заперечувала)
- порушення прав України вже доведене на певному рівні (тобто суд погодився, що відбувається військова агресія росії проти України)
Що нам з того?
Наша адвокатка Ольга Веретільник пояснює.
Безумовно, будь-яке рішення ще потрібно виконати. Всім очевидно, що рф має намір ігнорувати все, навіть рішення суду ООН, однак:
- Саме визнання факту вторгнення міжнародним судом ООН та зобов’язання рф припинити воєнні дії уже є важливим. Це посилює позицію України у питаннях введеня санкцій проти росії.
- Рішення суду про забезпечувальні заходи є обов’язковим до виконання. Суд може звернутись до Ради Безпеки ООН і та, у випадку, якщо вважатиме за необхідне, може вживати заходів для виконання рішення. Очевидно, що Рада Безпеки не буде цього робити. Вона паралізована, тому що її членами є рф та Китай. Сам суд не має ресурсів, щоб самостійно забезпечувати виконання свого рішення.
- Але факт невиконання росією рішення про припинення війни:
- посилює аргументацію України при ухваленні рішень, в яких зацікавлена Україна, Генеральною асамблеєю ООН
- є однією з підвалин для переслідування керівництва рф, як військових злочинців Міжнародним кримінальним судом, чи спеціально створеним міжнародним трибуналом
- може впливати на розмір компенсації, яку в кінцевому підсумку вимагатиме Україна від рф
Але всі ми знаємо, що це вже не війна. Це росія проти всього людства. Це і доводити не треба.
Слава Україні!