Партнер чи ризик? Як перевірити бізнес-партнера перед співпрацею!
14.03.25

Щоб перевірити потенційного бізнес-партнера варто проаналізувати інформацію з відкритих джерел:
- Офіційні реєстри (ЄДР, податкові органи, судові реєстри, відсутність банкрутства).
- Фінансова звітність (дохідність, податковий борг).
- Судові справи (участь у господарських, адміністративних та кримінальних справах).
- Відгуки та ділова репутація (ЗМІ, соцмережі, відгуки клієнтів та партнерів).
Наступний крок – аналіз таких аспектів:
- Правовий статус компанії. Варто перевірити дійсність державної реєстрації, відповідність інформації в реєстрі щодо кодів класифікації видів економічної діяльності, наявність необхідних дозволів та ліцензій.
- Структуру власності (кінцеві бенефіціари, ризик номінального володіння). Інформація про структуру корпоративного управління має значення як у випадку дослідження наявності/відсутності у певної особи укладати певні договори, так і на можливості впливати на рішення потенційної компанії загалом.
- Обтяження майна (застави, арешти, виконавчі провадження). Потрібно визначити, чи є активи потенційного партнера проблемними. Особливе значення це має для угод великої вартості чи угод щодо цього майна.
- Контракти та зобов’язання (зобов’язання перед іншими партнерами, виконання договорів). Аналіз попередніх контрактів потенційного партнера допоможе зрозуміти його бізнес-поведінку та надійність.
- Можливі шахрайські схеми (фіктивні компанії, підставні особи, схема «фірма-метелик»). Незвична або заплутана структура власності, реєстрація компанії «вчора», відсутність контакту з представниками компанії, які містяться у ЄДР – це ознаки того, що компанія може мати відношення до шахрайських схем. Зазвичай про подібні випадки існує достатня кількість згадок у ЗМІ.
- Фінансові ризики та оцінка платоспроможності. Важливо дослідити фінансову стабільність (прибутковість, боргове навантаження), податкові борги та прострочені зобов’язання.
- Репутаційні ризики та фактори довіри. Потрібно звертати увагу на персоналії компанії – засновників, керівників, їхній досвід і репутацію, минулі проєкти, зв’язки з сумнівними особами. Не варто нехтувати перевіркою не тільки юридичної особи, а й осіб, які володіють і управляють компанією. Окрім того, важливо дослідити, чи є політичні ризики – зв’язки з політиками та партіями, потенційні корупційні ризики.
Довіра у бізнесі базується на фактах, а не на словах, тому перевіряйте потенційних партнерів ретельно та з використанням сучасних рішень в поєднанні з кваліфікованими юристами.
Повну публікацію Анни Василенко читайте на LIGA ZAKON.