Отримання лікарняного під час війни: що потрібно знати?

28.05.22

Під час війни ми перестали стежити за статистикою захворювань на COVID, але загалом це не означає, що українці перестали хворіти. І не лише на коронавірус. 

Тому розповідаємо, як отримати лікарняний лист під час війни.

Який порядок видачі лікарняних під час воєнного стану?

Потрібно звернутися до  лікаря відповідної спеціалізації.Якщо ви тимчасово непрацездатні,  лікар формує медичний висновок в електронній системі охорони здоров’я і  направляє до Електронного реєстру листків непрацездатності.

Відповідно немає потреби додатково відвідувати сімейного лікаря для отримання лікарняного.

Якщо ж по якійсь причині ваш лікар не може сформувати медичний висновок в електронній системі — він може відкрити лікарняний у паперовій формі.

Змін щодо порядку виплат у випадку лікарняного також не передбачено. Тобто, коли лікарняний змінить свій статус на «готово до сплати», роботодавець розпочне процедуру призначення виплати. 

Строк розгляду документів і ухвалення рішення — 10 календарних днів з моменту видачі лікарняного.

Надалі бухгалтерія розраховує суму виплати, сформує за е-лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до Фонду соціального страхування на оплату. На цей етап відведено не більше 5 робочих днів. 

Якщо документ у паперовій формі не видають, то як роботодавцю підтвердити лікарняний?

Якщо працівник офіційно оформлений, він застрахований, відповідно лікарняний буде доступний роботодавцю в особистому кабінеті страхувальника (роботодавця) на порталі е-послуг Пенсійного фонду України.

А що ж з українцями, які працюють дистанційно за кордоном та потребують лікарняний?

Нещодавно Міністерство охорони здоров’я пояснило у яких випадках працівникам, які працюють дистанційно за кордоном, можна оформили лікарняний.

Перелік категорій непрацездатності за якими такий працівник може оформити лікарняний:

  • захворювання або травма загального характеру
  • догляд за хворою дитиною
  • вагітність та пологи
  • ортопедичне протезування

Для цього потрібно зв’язатися зі своїм сімейним лікарем, це можливо зробити дистанційно (месенджер, електронна пошта тощо).

Підтвердженням вашого стану здоров’я для сімейного лікаря буде медичний документ, у якому вказано діагноз (відповідно до міжнародних стандартів). 

Але потрібно враховувати, що медичний документ буде іноземною мовою, відповідно сімейний лікар може запросити переклад документа українською. Проте вимоги нотаріального посвідчення перекладу та апостилю (підтвердження автентичності документу) немає.

Формувати медичний висновок за такою процедурою можна під час дії воєнного стану та протягом 3 місяців після його припинення/скасування.

На сьогодні сформований перелік відділень Фонду соціального страхування, які продовжують роботу в різних містах України. 

«Період епідемії ковіду дуже нас загартував та дав час державі розробити ресурси/процеси, які будуть легко пристосовуватись навіть під час таких подій як війна»

коментує юристка практики судових спорів Юлія Рябець
Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:
  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • соцмережі Facebook та Instagram 
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38

А ще віднедавна у нас є Patreon www.patreon.com/millerlawfirm. Там ділитимемося частиною матеріалів від нашої команди. Будемо вдячні, якщо підтримаєте нас, а ми натомість зможемо брати ще більше pro bono кейсів.