Нова процедура визнання людини зниклою в умовах війни: хто може розраховувати на пенсію по втраті годувальника?

09.05.22

Майже 7 тисяч людей вважають зниклими безвісти за два місяці повномасштабної війни в Україні. Такі офіційні дані МВС. За цей час правоохоронцям вдалося розшукати близько половини з них. Для встановлення особи загиблих у межах кримінальних проваджень було призначено 927 експертиз ДНК.

Більшість загиблих — це дорослі, які матеріально забезпечували сім’ю. Але тепер така сім’я позбавлена єдиного джерела існування. Тому виникає запитання: як держава може потурбуватися про людей, які втратили годувальника?

Для цього була розроблена абсолютно нова процедура — визнання особи зниклою безвісти.

Коли особу визнають зниклою безвісти?

Для визнання зниклим безвісти членам сім’ї потрібно подати заяву до поліції про розшук. Зробити це можна відразу, як стало відомо про зникнення. Людина, яка зникла безвісти, набуває відповідного статусу з дати подання цієї заяви.  

Крім родича, заяву може подати представник військового формування, орган державної влади/місцевого самоврядування, об’єднання громадян або будь-яка інша людина, яка дізналася про зникнення.

Подати заяву можна також на телефон гарячої лінії Національної поліції: 

 • 102              
 • +38 089 420 18 67

Коли виникає право на отримання пенсії по втраті годувальника у членів сім’ї зниклої безвісти особи?

Через місяць із дня внесення інформації про зникнення людини до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Хто з членів родини людини, зниклої безвісти, має право на пенсію по втраті годувальника?

 • Діти до 18 років
 • Діти від 18 до 23 років, які навчаються на денній формі навчання
 • Діти-сироти до 23 років
 • Чоловік або дружина, батьки такої людини, якщо вони мають інвалідність або на пенсії
 • Чоловік або дружина, а в разі їх відсутності — один із батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і доглядають за дитиною годувальника (особи, яка зникла) до досягнення нею 8 років

На яку суму пенсії можуть розраховувати близькі зниклого за особливих обставин?

Розмір пенсії на одну непрацездатну особу (наприклад, неповнолітню дитину) становитиме 50% пенсії за віком померлого годувальника. Це приблизно 1500 грн на місяць.

Якщо в сім’ї двоє та більше непрацездатних членів сім’ї (наприклад, дружина з інвалідністю та неповнолітня дитина), їм будуть виплачувати 100% пенсії за віком померлого годувальника (розподіляється між ними рівними частками). Повна сума пенсії може бути 3000 грн, що буде ділитися на двох.

Які особливості виплати пенсії по втраті годувальника членам сім’ї осіб, зниклих безвісти?

Пенсію виплачують за весь час, протягом якого зникла безвісти людина зберігає цей статус. Для отримання виплат не має значення тривалість страхового стажу особи, яка зникла.

Куди звернутись за призначенням пенсії по втраті годувальника?

У будь-яке відділення органів Пенсійного фонду або через офіційний портал.

Як було раніше?

До 24 лютого визнати особу такою, що зникла, можна було лише через суд, за умови, що протягом року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. Така особа визнавалася безвісно відсутньою.

Нині ж, для швидкого захисту як прав особи, що зникла, так і рідних, можна одразу звертатися до поліції із заявою про зникнення і не чекати спливу року.  Таку людину визнають зниклою безвісти.

Померлою людину можуть оголосити за загальним правилом, якщо немає відомостей про місце її перебування протягом 3-ох років. У випадку війни, і якщо людина перебувала у зоні бойових дій, її можна визнати померлою щонайменше через 6 місяців. Ця процедура відбувається виключно через суд. 

Як встановити опіку над майном людини, яку визнали зниклою або померлою?

На підставі заяви особи або рішення суду про визнання людини безвісно відсутньою, нотаріус за місцем проживання описує майно, яке належало зниклій людині, та встановлює над ним опіку.

Опікун над майном має виконувати певні обов’язки щодо його утримання (ремонт, догляд, погашення боргів тощо) в інтересах зниклої людини.

Правові наслідки оголошення людини померлою прирівнюються до тих, що настають у разі смерті.

Спадкоємці людини, яку оголосили померлою, не мають права відчужувати протягом п’яти років нерухоме майно, що перейшло до них у спадщину.

«Створення спрощеної процедури для визнання особи такою, що зникла безвісти, полегшить захистити права як близьких, так і майно зниклого, над яким встановиться опіка. На щастя, багато людей знаходяться, тому такі заходи є важливою тимчасовою підтримкою держави»,

зазначила помічниця адвоката практики судових спорів Олександра Вергелес.

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:

 • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
 • сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
 • месенджер Facebook
 • за телефоном +380 (67) 538 45 38