Невакциновані працівники. Як закладу продовжити роботу?

13.11.21

Просте і відповідальне рішення — вакцинуватися, звісно. Однак розглянемо ситуацію, якщо ця опція для працівника недоступна з певної причини.

Одразу відповімо на хвилююче багатьох питання.

Чи законна обов’язкова вакцинація працівників?

Відповідь: Ні.

Однак масової вакцинації вимагає загрозлива епідеміологічна ситуація. Тому у «червоній» зоні скрізь, окрім аптек, банків, продовольчих і ветеринарних магазинів та АЗС, можуть перебувати тільки люди вакциновані, з негативним тестом на COVID-19 або з сертифікатом про одужання.

Звідси випливає, що працівнику, який наприклад працює в ТРЦ або закладі громадського харчування та не має нічого з переліченого, не може перебувати на своєму робочому місці і приступати до роботи, оскільки це буде порушенням. Таким чином, за його посадою виникає «простій».

Згідно з нормами трудового законодавства, простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Водночас закон не передбачає можливості відсторонення працівника від виконання роботи, а тим більше звільнення, у зв’язку з відсутністю щеплення.

Не вакцинуватися — законне право людини. Крім випадків загальнообов’язкової вакцинації для окремих категорій працівників, серед яких державні службовці, працівники медичного та освітнього сектору.

ЩО Ж РОБИТИ?

1) Відпуска

Щоб невакцинований працівник зміг в подальшому повернутися на роботу, можна оформити йому відпустку на період дії обмежень або до отримання вакцинації, результатів тестування чи довідки про одужання. Однак це має бути добровільна згода між працівником і роботодавцем.

2) Регулярне тестування

Ще однією можливістю продовження роботи для ресторанів, ТРЦ, спортзалів та інших закладів, яких стосуються обмеження у «червоній зоні», є періодичне тестування співробітників (ПЛР-тест, тест на антиген).

«Вартість тестів різна, різні способи отримання матеріалів для дослідження і різна тривалість очікування результату. Якщо тест зроблений в лабораторії, його ніким засвідчувати не треба. Результати ж купленого в аптеці експрес-тесту має завірити сімейний лікар. Основний мінус — тести доведеться робити часто», — уточнює Андрій Івченко.

3) Довідка про одужання

Невакциновані українці можуть отримати довідку про те, що перехворіли на коронавірус. Ця довідка є цифровою і дозволяє упродовж 90-ти діб без обмежень працювати, відвідувати заклади та користуватись громадським транспортом. Сертифікат про одужання формується лише для тих, у кого лікар діагностував COVID-19 від моменту запуску функціоналу нового сертифікату, тобто з 8 листопада і в подальшому.

ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ І КОМУ ВОНА ЗАГРОЖУЄ?

1) Штраф роботодавцю

Якщо на робочому місці під час перевірки виявлено працівника, який не відповідає вимогам роботи в червоній карантинній зоні, то роботодавцю загрожує штраф у розмірі від 34 000 до 170 000 тисяч гривень.

2) Покарання за підробку документів

За підробку сертифіката про вакцинацію, довідки про одужання чи результатів тестування може загрожувати штраф на суму до 850 гривень, а також обмеження свободи на строк до двох років. Для тих, хто розповсюджує та купує їх.

Бажаємо вам здоров’я і закликаємо відповідально ставитися не лише до себе, а й до оточуючих.