(Не)обов’язкове декларування: чому не варто відкладати процедуру звітування про майновий стан на потім?
«Спочатку перемога — потім декларування», — заявили у НАЗК у перші дні повномасштабного вторгнення. Держслужбовцям дозволили до закінчення війни не подавати декларації, виділивши на це 3 місяці після її закінчення. На час війни подавати декларації можна за власним бажанням. Але воєнний стан лише відстрочив, а не скасував подання декларації.
ЗУ «Про запобігання корупції» продовжує діяти, і всі вимоги щодо повідомлень та декларування залишаються.
Ми всі чекаємо найшвидшої перемоги, але точної дати, коли війна закінчиться ніхто передбачити не може. А тоді доведеться збирати документи, згадувати всі випадки змін у майновому стані та подавати декларації.
Це все значно ускладнить процес подання декларацій та значно збільшить ризики зробити помолки.
Нині НАЗК дає можливість подавати декларації і навіть перевірити помилки у минулорічній (нова функція «Дані для декларації»).
Нагадуємо, які є види декларацій і чим загрожує несвоєчасне декларування.
Щорічна
Подається:
- якщо ви продовжуєте працювати
- якщо ви звільнилися (після звільнення)
Така декларація охоплює звітний рік, що передує року, в якому подають декларації, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Досить часто людина, яка звільняється з держслужби, забуває вчасно подати щорічну декларацію (бо скільки ж подій за цілий рік відбувається?!). У такому випадку наша команда радить скористатись послугами юристів для правильного заповнення та своєчасного подання декларації.
При звільненні
Подається не пізніше 30 календарних днів з дня звільнення з посади. Є випадки коли декларація при звільненні не подається, будьте уважні.
Часто, людина, як тільки звільняється, одразу йде на нову роботу, тому не завжди вистачає часу на збір всіх необхідних довідок, тому і тут краще довірити цю роботу спеціалістам.
Кандидата на посаду
Декларація має охоплювати звітний рік, що передує року, в якому людина подала заяву на зайняття посади.
Якщо ви вперше подаєте декларацію, то правильне заповнення дуже важливе, оскільки це фактично основа для подальшого правильного декларування.
Яка відповідальність?
Якщо декларант умисно вказав недостовірні відомості у декларації він може бути притягнутий до кримінальної, адміністративної та дисциплінарної відповідальності.
Наприклад, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність — штраф від 850 до 1700 грн (ч. 1 ст. 172-6 КУпАП).
Так, дійсно, це невелика сума штрафу, але якщо притягнуто до відповідальності, то надалі людину включають до реєстру корупціонерів. При цьому внесення до реєстру є лише додатковим наслідком притягнення особи до відповідальності і саме по собі покаранням не є. Разом з тим, самий лише факт наявності особи в реєстрі може мати серйозні наслідки, які часом є навіть гіршими за основне покарання.
«З власного досвіду знаю, що подання декларації держслужбовці зазвичай відкладають на останні дні. Більше того, якщо зараз не зайнятись цим питанням, то потім потрібно буде подавати дві, а то й більше декларацій і потрібно буде згадати всю інформацію за всі роки. Тому варто не відкладати на потім те, що можна зробити зараз»,
коментує адвокатка Марина Носова.
Якщо вам потрібна допомога із заповненням декларацій, звертайтеся до наших юристів будь-яким із цих способів:
- офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
- сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
- соцмережі Facebook та Instagram
- за телефоном +380 (67) 538 45 38