Найпоширеніші запитання щодо мобілізації та бронювання співробітників

19.04.22
Автор публікації: Наталія Баранова

Що означає статус «обмежено придатний»?

Людина може долучатися до військової служби з певними обмеженнями. Наприклад, не може служити у високомобільних десантних чи танкових військах, морській піхоті, на спеціальних спорудах. Конкретні обмеження визначаються під час проходження військово-лікарняної комісії.

Що робити, якщо у повістці є помилки?

Повістка — це офіційний документ, адресований конкретній людині. Тому будь-які зобов’язання перед законом виникають лише у разі правильного заповнення даних у повістці. 

У повістці, зокрема, має бути вказано, кому вона видається, адреса проживання людини, інформація про місце та час, коли військовозобов’язаний повинен з’явитися, дата, підпис начальника територіального центру комплектування та печатка.  

Важливо, щоб було вказано ПІБ саме тієї людини, кому її вручають. 

Чи можуть відправити воювати без проходження військово-лікарської комісії?

Ні. Це порушення процедури призову під час мобілізації. Проходження медичної комісії обов’язкове. Якщо людину намагаються мобілізувати без проходження ВЛК, про це варто невідкладно повідомити Міністерство оборони.

Телефон гарячої лінії  0 800 50 04 42. 

Чи можна оскаржити дії військово-лікарської комісії? 

Так, можна оскаржити. Рішення військово-лікарської комісії регіону оскаржується до центральної ВЛК. Для цього необхідно зібрати медичну документацію, яка підтвердить наявність проблем зі здоров’ям.

Якщо є інвалідність, чи можуть мобілізувати?

Ні. Військовозобов’язані, які в установленому законом порядку визнані людьми з інвалідністю, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. 

Чи може студент виїхати за кордон? 

Так, якщо студент навчається за кордоном. Перетнути державний кордон в умовах воєнного стану можуть безперешкодно студенти, які навчаються в закордонних ВНЗ. 

Ні, якщо це студент українського вишу. Попри те, що студенти, які здобувають освіту на денній або дуальній формах навчання, мають право на відстрочку від призову, однак не мають права виїзду за межі України. 

Якщо особа є добровольцем Сил територіальної оборони, чи можуть її мобілізувати?

Добровольці Сил територіальної оборони ЗСУ вже є такими, що виконують військову службу за мобілізацією. Проте відповідно до законодавства, підрозділи територіальної оборони можуть використовувати для виконання бойових завдань, аналогічних до виконуваних збройними силами, з їх переміщенням в будь-який регіон країни.

Які військовозобов’язані підлягають бронюванню?

Бронювання — це надання відстрочки від мобілізації. В умовах воєнного стану бронювання військовозобов’язаних відбувається за підприємствами, установами, організаціями, які задовольняють потреби ЗСУ, інших військових формувань та населення. Бронювати працівників можуть також уповноважені банки, що залучаються до роботи в умовах особливого періоду.

Хто ухвалює рішення про бронювання?

Пропозиції про бронювання військовозобов’язаних, погоджені Міністерством оборони, подають до Міністерства економіки. Мінекономіки узагальнює подані пропозиції щодо бронювання, протягом робочого дня ухвалює відповідне рішення та надсилає його копію до Міноборони, а також зазначеним органам (територіальні центри комплектування тощо).

Як підтвердити, що військовозобов’язаний отримував відстрочку від мобілізації та є заброньованим?

Підтвердженням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час є витяг з наказу Мінекономіки. Такий документ має надати орган/підприємство/установа/організація, що ініціювала бронювання. 

Якщо співробітник заброньований, чи можуть йому вручити повістку та надалі мобілізувати?

Ні, такі дії незаконні. Якщо людина у визначеному законом порядку заброньована та має підтвердження, вона не підлягає мобілізації до закінчення дії/анулювання бронювання.

На який строк отримується відстрочка від мобілізації?

Строк дії відстрочки не може перевищувати шість місяців.

Чи можна продовжити строк бронювання після його закінчення?

Так, можна. Законом не передбачено заборони повторного звернення та ініціювання питання бронювання.

Чи можна анулювати відстрочку?

Так, відстрочка може бути анульована. Але у випадках:

  • якщо закінчився строк дії відстрочки
  • у разі звільнення заброньованого співробітника 
  • якщо підприємство/установа/організація завершили виконання завдань із задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення
  • у разі ліквідації органу державної влади/іншого державного органу/підприємства/установи/організації

Що потрібно знати, щоб мобілізація відбулася відповідно до закону, читайте у матеріалі нашого адвоката, керівника кримінальної практики Олексія Носова https://bit.ly/37yHRWK

Наша компанія надає юридичні консультації щодо мобілізації та бронювання співробітників. Звертайтеся у будь-який час. 

Ми приймаємо нові запити від клієнтів через: 

  • офіційний e-mail: office@millerlawfirm.ua
  • сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • месенджер Facebook
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38