fbpx

Мистецтво домовлятися: навіщо вашому бізнесу корпоративний договір

24.02.21

Сьогодні середа, а значить – час корисних підказок у нашій рубриці #millerprobusiness.

Уявіть, що ви разом із двома товаришами відкрили власний ресторан. Довіряючи одне одному, усно домовилися про сфери відповідальності. Спочатку кожен радо займався своєю роботою. Проте незабаром вперше не поділили прибуток, потім – посварилися через нерівномірний розподіл обов’язків, і, врешті-решт, остаточно розійшлись у поглядах на подальшу долю ресторану.

Засновуючи власний бізнес, ми зважуємо всі можливі економічні, ринкові чи інвестиційні ризики, розробляємо бізнес-план та стратегію. Проте часто забуваємо, що для успішного ведення справи, перш за все, партнерам потрібно домовитися між собою.

У розвинених країнах підписання корпоративного договору давно стало обов’язковим етапом початку нової справи. Натомість для України – це й досі щось нове.

То для чого ж потрібен корпоративний договір та які переваги він надає?

Корпоративний договір – це угода між партнерами майбутнього бізнесу, яка закріплює всі найважливіші аспекти подальшої взаємодії в рамках спільної справи.

Його перевагами є передусім доступність, конфіденційність та захист від подальших конфліктів всередині компанії.

Партнери можуть домовитися між собою щодо основних положень по управлінню бізнесом та ключових елементів подальшої співпраці. Така угода не вимагає від сторін значних матеріальних витрат чи складної процедури підписання.

На відміну від установчих документів, корпоративний договір є внутрішньою угодою між партнерами. А тому – він повністю конфіденційний.

Крім того, документ не підлягає державній реєстрації, не подається до інших державних органів, і як наслідок – обмежений у доступі та закритий для ваших контрагентів.

Ми радимо підписувати корпоративний договір у нотаріуса для уникнення проблем у майбутньому. Адже нотаріальне посвідчення договору дозволяє краще захистити ваші права.

Під час укладання варто звернути увагу на такі питання:

– чіткий порядок прийняття важливих для компанії рішень, способи комунікації між учасниками;
– порядок розподілу прибутку;
– реалізацію майнових прав учасників (порядок продажу своєї частки);
– шляхи та способи врегулювання конфліктів всередині компанії;
– обов’язки та відповідальність учасників, а також – порядок застосування такої відповідальності;
– порядок виходу учасників із компанії;
– права інтелектуальної власності.

Варто також зазначити, що в українському законодавстві є певні обмеження щодо положень корпоративного договору. Так, ви не зможете шляхом його підписання змінити передбачені в законі вимоги до діяльності компанії. Приміром, звільнити себе від сплати податків або перенести відповідальність за борги підприємства на партнера – не вийде.

Але якщо завбачливо прописати в договорі всі важливі деталі, що регулюватимуть ваші бізнес-відносини з партнерами, можна захистити себе від багатьох неприємностей.