fbpx
+380 (67) 538 45 38

Мобінг у законі: як працівників планують захищати від цькувань на роботі?

26.08.22

Не завжди вдається побудувати екологічні взаємини у колективі. Іноді працівники почуваються дискомфортно через необгрунтовано невдоволене та дратівливе ставлення керівництва або колег до себе, що принижує його честь та гідність. І бажання з’являтися на роботі вщент зникає.

Також частими є випадки нерівномірного навантаження працівників, які мають виконувати однакову роботу або нерівна оплата за рівнозначні завдання обох працівників. 

Ці всі випадки психологічного тиску, з якими подекуди стикаються люди на робочому місці, мають назву — мобінг. 

Нині законодавці пропонують створити законодавчі норми, які убезпечать працівників від цькування на роботі. Для цього розробили проєкт закону проти мобінгу у трудових відносинах. Залишилося дочекатися його фінального погодження. А ще одним законопроєктом планують внести до КУпАП окрему статтю про відповідальність і покарання у вигляді штрафів за мобінг. 

Нововведення законодавчо закріплюють право працівників на гідне ставлення до них на роботі. Водночас фіксують і обов’язок роботодавця протидіяти мобінгу працівників.

Що ж таке мобінг? 

Мобінг (іншими словами, цькування) — це дії роботодавця/працівників колективу, які принижують честь та гідність, його професійну (ділову) репутацію. Простими словами це психологічне чи економічне насильство, яке викликає  напружену, ворожу, образливу атмосферу, на роботі і як наслідок працівник сумнівається у собі як у професіоналі. 

Для мобінгу характерні: 

  • тривалі дії/бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є моральна шкода, приниження, страх, тривога, соціальна ізоляція потерпілого, примушування до зміни місця роботи
  • економічний тиск — нерівна оплата за рівноцінну працю, безпідставне позбавлення премій, бонусів тощо
  • психологічний тиск (погрози, висміювання, наклепи, нерівність можливостей для кар’єрного росту, безпідставний недопуск працівника на робоче місце, зневажливі зауваження, словесна чи невербальна поведінка загрозливого, залякуючого або принизливого характеру
  • створення напруженої, ворожої, образливої атмосфери (наприклад, ізоляція працівника від колективу, включно зі зміною робочого місця, незапрошення на зустрічі/наради тощо. 

Якщо ви зазнали мобінгу, ви повинні знати наступне. 

Якщо людина стикається з цькуванням з боку роботодавця чи членів колективу, вона має право на:

  • розірвання трудового договору за власним бажанням
  • виплату вихідної допомоги —  не менше тримісячного середнього заробітку
  • відшкодування за витрати на лікування
  • відшкодування роботодавцем моральної шкоди — у разі, якщо внаслідок дискримінації, мобінгу людина зазнала моральних страждань або це призвело до втрати нормальних життєвих зв’язків, що вимагає від працівника додаткових зусиль для організації свого життя

Роботодавець водночас зобов’язаний: 

  • дбати про захист фізичного та психічного здоров’я працівників
  • комунікувати зі співробітниками та виявляти проблеми в колективі завчасно 
  • розробити процедуру надання психологічної допомоги і підтримки від мобінгу

Важливо, що роботодавець має право розірвати з працівником трудовий договір раніше, якщо його поведінка шкодить команді. 

Якщо ви зазнали мобінгу на роботі, якщо ваші трудові права порушено — ми завжди готові допомогти та забезпечити належний захист ваших законних інтересів. 

«Закріплення покарання за мобінг на законодавчому рівні дозволить захистити трудові права працівників. Неекологічна атмосфера у  колективі призводить до зниження ефективності та продуктивності роботи, зростає недовіра та критика до колег та керівництва, а як наслідок —- звільнення та часті зміни у команді. Більше того, мобінг впливає на психологічне та фізичне здоров’я людей. Тому протидія цькуванню на законодавчому рівні сприятиме тому, щоб ефективних та задоволених працівників та колективів ставало дедалі більше»,

 коментує помічниця старшого юриста практики судових спорів Дар’я Палієнко. 
Якщо вам потрібна правова допомога, звертайтеся до наших юристів:
  • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
  • сайт https://millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
  • соцмережі Facebook та Instagram
  • за телефоном +380 (67) 538 45 38