Мобілізація IT-фахівців під час війни: чому ці спеціалісти важливіші на кіберфронті?

15.03.22

Указ Президента Володимира Зеленського «Про загальну мобілізацію» передбачає залучення до бойових дій військовозобов’язаних та резервістів. Сюди підпадають чоловіки всіх спеціальностей, зокрема, й фахівці IT-індустрії. 

Від початку війни суттєво побільшала кількість запитів від айтішників до адвокатів нашої компанії за консультаціями та правовою допомогою щодо призову до лав ЗСУ. 

Чому? 

Бажання захищати свою Батьківщину є природним для кожного свідомого громадянина. Проте, безрозбірна мобілізація всіх підряд може призвести до серйозних економічних та оборонних проблем. 

Сектор IT-індустрії приносить чи не найбільше податків до державного бюджету, що дозволяє фінансувати українську армію та забезпечувати обов’язкові соціальні виплати (зокрема, пенсії та допомоги тим, хто втратив зараз роботу). 

З моменту російського вторгнення українські IT-фахівці об’єдналися у потужні кібервійська, які ефективно допомагають долати ворога та його пропаганду.

Розуміючи важливість ІТ-фахівців для економіки та оборони України, Міністерство цифрової трансформації, як центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері інновацій та розвитку ІТ-індустрії, зі свого боку пропонує не мобілізовувати фахівців ІТ-сектору. Оскільки їхні знання та досвід допоможуть захищати інтереси України у кіберпросторі.  

Як це можливо? 

Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації відбувається у порядку, визначеному, зокрема, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Він передбачає можливість відстрочки та бронювання від призову за мобілізацією за тими спеціальностями, які нині надважливі. 

Бронювання

Законодавство передбачає можливість бронювання представників окремих спеціальностей на період мобілізації та на воєнний час. Айтішники сюди теж входять. Йдеться про забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств/установ/організацій в особливий період.

Про загальну процедуру бронювання ми писали  нашому попередньому матеріалі

Відстрочка

Перелік категорій осіб, призов яких за мобілізацією може бути відстрочено, визначено у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Сюди підпадають люди, визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я.

На жаль, останнім часом трапляються випадки неякісного медичного огляду призовників. Відтак, на службу відправляють тих, хто до неї непридатний. 

Рішення медичної комісії можна оскаржити у Центральній військово-лікарській комісії (ЦВЛК) або в суді. Рішення ЦВЛК може бути оскаржено лише у судовому порядку.

Оскарження дій  

Також почастішали випадки хаотичного вручення повісток військкомату усіма підряд, хто вважає себе залученим до цієї важливої місії. При цьому повістки заповнюються одразу на місці, без врахування необхідності та доцільності для українського війська фаховості та навичок конкретної особи. 

У такому випадку варто зауважити, що все має відбуватися згідно з законом. Тобто, будь-яка процедура може бути виконана лише уповноваженими на те особами та відповідно до визначеного порядку. У випадку порушень, такі дії може бути оскаржено в суді.

Якщо ви працюєте в сфері ІТ-індустрії, враховуйте таку можливість. 

Наша компанія готова надавати фаховий юридичний захист з питань оскарження рішень військово-лікарських комісій, рішень військкоматів та бронювання співробітників приватному бізнесу. Звертайтеся у будь-який час.