fbpx

Мобілізація: адміністративна відповідальність за порушення правил військового обліку

05.05.22
Автор публікації: Марина Носова

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого президент Володимир Зеленський оголосив про загальну мобілізацію військовозобовʼязаних.

За ухилення чи порушення правил мобілізації чинне законодавство визначає як адміністративну так і кримінальну відповідальність. Пояснюємо детально, що передбачає адміністративна. 

Яка відповідальність передбачена законом?

 1. Стаття 210 КУпАП передбачає відповідальність за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (зокрема, за нестання вчасно на облік). 

За це штраф — від 510 до 850 грн. За повторне порушення протягом року, а також вчинення його в особливий період штраф зростає до 1700 грн.

 1. Стаття 210-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Наприклад, неявка за повісткою про первинний виклик до військкомату. 

За вчинення правопорушення вперше штраф для:

 • громадян — від 1700 грн до 3400 грн
 • посадовців — від 3400 грн до 5100 грн

За скоєння повторно протягом року, в особливий період штраф для:

 • громадян — від 3400 грн до 5100 грн
 • посадовців — від 5100 грн до 8500 грн

Національна поліція у встановленому законом порядку зобов’язані за зверненнями доставити до 

 • територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки
 • Центрального управління або регіональних органів СБУ

таких осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (ч. 3 ст. 38 ЗУ «Про військовий обовʼязок і військову службу»).

 1. Стаття 211 КУпАП передбачає відповідальність за псування військово-облікових документів чи втрату з необережності. Тобто йдеться про недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних). 

За таке порушення штраф — від 510 грн до 850 грн.

За повторне порушення протягом року, за яке людина вже отримала адміністративне стягнення, а також скоєння в особливий період — штраф від 850 грн до 1700 грн.

То хто може розглядати справи та виносити постанови?

Такі категорії справ розглядають територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (крім правопорушень, вчинених військовозобов’язаними чи резервістами, які перебувають у запасі СБУ або СЗРУ).

Розглядати справи про адміністративні правопорушення і штрафувати мають право лише керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Чи можна оскаржити?

Так, і це бажано робити. Бо неодноразове притягнення до адміністративної відповідальності може перерости в кримінальну. 

Для оскарження вам необхідно звернутися з позовною заявою до місцевого суду. У заяві слід просити скасувати постанову про адміністративне правопорушення за відповідною статтею, а справу — закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Наші адвокати готові надати вам фахову юридичну допомогу в оскарженні таких постанов. 

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:

 • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
 • сайт millerlawfirm.ua (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
 • Facebook messenger
 • за телефоном +380 (67) 538 45 38

А ще віднедавна у нас є Patreon. Там будемо ділитися частиною матеріалів від нашої команди. Будемо вдячні, якщо підтримаєте нас, а ми натомість зможемо брати ще більше pro bono кейсів.