fbpx

Міжнародний інвестиційний арбітраж як дієвий спосіб відшкодування збитків 

01.09.22

Російські ракети та артилерія зруйнували тисячі людських осель та підприємств в Україні. І нині постає запитання: як відшкодувати збитки, спричинені рф та притягнути її до відповідальності? Пояснюємо на досить нетиповому, але ефективному прикладі — міжнародному інвестиційному арбітражі. 

Чому слід обрати саме арбітраж?

Міжнародний інвестиційний арбітраж — це процедура вирішення суперечок між іноземними інвесторами та державою. У розумінні цього процесу інвесторами є не лише фізичні, а й юридичні особи, які також можуть звернутися до арбітражу. Можливість інвестора подати позов до держави є гарантією того, що у випадку виникнення суперечки, інвестор має змогу звернутися до незалежних арбітрів. На них покладено функцію розв’язання спору та ухвалення рішення. Спори вирішують як в інституційному арбітражі, так і в ad hoc. Різниця полягає у тому, що останній створюють для конкретного спору, тоді як інституційний діє постійно.

Це вагома перевага для інвестора — обійти національні суди, яким ті не завжди довіряють. Практика засвідчує, що інвестори швидше оберуть арбітраж. Особливо знижується рівень довіри, коли сторона у спорі в національному суді — держава. 

Перевагою арбітражу є і той факт, що на відміну від процедури звернення до ЄСПЛ та національних судів, сума відшкодувань може бути більшою у 10 разів та покрити всі витрати. Якщо це справа ad hoc, витрати будуть залежати від кожної справи окремо. У випадку інституційного арбітражу, то це вартість позову, арбітрів (залежно від їхньої кількості), вартість юридичних та адміністративних послуг.

Як відбувається арбітраж? 

Арбітражний розгляд інвестиційного спору — процедура дорога і за часом тривала. Склад арбітражного трибуналу спершу повинен встановити: чи є спір інвестиційним, яка компетенція сторін, чи є згода на арбітраж. 

І лише після цього перейти до розгляду справи по суті. Кожен із цих етапів передбачає докладний аналіз: визначення інвестиції, громадянства інвестора, тлумачення положень угоди. Остаточним етапом є винесення рішення, що забирає третину часу всього розгляду. У середньому, з моменту подання позову до винесення остаточного рішення, може пройти до 3,5 років.

Короткий дайджест справ

Україна серед держав-лідерів, проти яких ініціюють арбітражні спори. З відомих справ — арбітражний спір, ініційований ПАТ «Мотор Січ», який розглядається судом ad hoc. 

Також справа Філіп Морріс проти України. Суть спору полягає у тому, що національний антимонопольний орган призначив штраф у 44 млн євро через порушення законодавства про захист економічної конкуренції ТОВ «Тедіс Україна». Товариство виконало не у повному обсязі рішення Комітету від 2016 року, тому компанія звернулася до інвестиційного арбітражу. 

У межах інвестиційного арбітражу розглядають також справу Ощадбанку проти рф. Йдеться про втрату майна фінустанови в Криму, яку спричинила анексія півострова. Аналогічною є справа «Укренерго» проти рф, яка стосується  втрати компанією майна в Криму.

Яка вартість?

Усе буде залежати від того, до якого арбітражу буде заявлений позов. Якщо це інституційний арбітраж, то згідно з Arbitration Rules — вартість позову буде коштувати 5000 доларів, якщо це арбітраж ad hoc — то все індивідуально та залежить від кожного окремого випадку.

Міжнародний інвестиційний арбітраж має багато переваг у наш час. 

Арбітраж — це не тільки про великі стягнення збитків, це також і про конфіденційність, можливість вибрати арбітра/ів та остаточність рішення. Саме це дає сторонам певну свободу і можливість наперед встановити результат спору між ними.