Міжнародний день демократії
Відзначається щороку 15 вересня. Його мета — пропагування та дотримання принципів демократії.
Ця дата у 2007-му була запропонована на Генасамблеї ООН, бо приурочена до 20-ї річниці першої міжнародної конференції нових та відновлених демократій.
Немає єдиного шаблону побудови демократичної країни. Багато народів світу проходили шлях від тиранії до рівності, від рабства до свободи, від колонії до незалежності.
І ми, українці, на своїх помилках та перемогах також пишемо власну історію боротьби за загальнолюдські цінності — цінності, які притаманні демократії. І ми як ніхто сьогодні відчуваємо удари по ній.
Тому заслуговуємо в цей день трохи перепочити і подивитись ввечері один із художніх фільмів, які мотивують і надихають.
Ми зібрали десять стрічок, які вважаємо вартими перегляду:
1. «Темні часи» (2017)
Стрічка про те, як одна людина, в яку ніхто не вірив, змогла стати символом єдності британської нації перед обличчям війни та тоталітарного режиму Третього рейху. Фільм про видатну постать — Вінстона Черчилля.
2. «1984» (1984)
Фільм-антиутопія за мотивами однойменного роману Джорджа Орвелла про життя Вінстона Сміта в Океанії, в країні, керованій тоталітарною, соціалістичною державою.
3. «Непідкорений» (2009)
Стрічка про шлях Нельсона Мандели, першого темношкірого президента Південно-Африканської Республіки, та його боротьбу з апартеїдом — офіційною політикою розділення населення країни за расовою ознакою.
4. «12 розгніваних чоловіків» (1957)
Одна з найвидатніших кінострічок на юридичну тематику. За сюжетом, 12 присяжних вирішують долю хлопця, якого звинувачують у вбивстві.
5. «Філадельфія» (1993)
Фільм у числі перших, які розкрили тему гомосексуальності, СНІДу та гомофобії. З Томом Генксом та Дензелом Вашингтоном у головних ролях.
6. «Останній король Шотландії» (2006)
Історія про кривавого африканського диктатора – президента Уганди Іді Аміна. Тут розкривається тема наслідків відсутності демократії та еволюції світосприйняття людини, яка починає їх усвідомлювати.
7. «Я, Деніел Блейк» (2016)
Фільм про боротьбу однієї людини, яка виявилась на межі виживання, з державною бюрократією.
8. «Північна країна» (2005)
Американська феміністична драма, яка описує першу в історії групову судову справу про сексуальні домагання.
9. «Патріот» (2000)
Картина про війну за незалежність Сполучених Штатів Америки. З неймовірними Мелом Гібсоном та Гітом Леджером.
10. «Правосуддя для всіх» (1979)
Фільм про адвоката-ідеаліста (Аль Пачіно), який наполегливо бореться за справедливість і «правосуддя для всіх».
Також можете переглянути ще й міні-серіал «Джон Адамс» (2008) про звичайного адвоката, який став американським президентом і поклав початок роду професійних політиків.
Або ж почніть дивитися багатосерійну картину «Людина у високому замку» (2015) в жанрі альтернативної історії та антиутопії, у якій автори показали переможений гітлерівською Германією світ.
«Насправді про цю добірку не можна казати як про «рейтинг». Кожен фільм може бути номер один, бо кожен з них звертає увагу на ті цінності, які приманні демократичній державі і мають нею захищатися. Це незалежність, рівність, справедливість, прозорість, плюралізм тощо. Стрічки будуть цікавими не лише юристам. А й кожному, хто відчуває на собі тягар народовладдя»
каже витончений поціновувач кіно Міллер, юридична компанія Mykola Skuba.
А ми сьогодні будемо говорити про демократію за чашкою чаю. Можете завітати, будемо раді!