fbpx

#міллерпро Стадії кримінального провадження

07.10.20

Пропонуємо взяти чашку улюбленого напою і на декілька хвилин поринути в насолоду від читання посту #міллерпро, який для вас підготувала наша Кримінальна практика.

#millerCriminal

Кримінальне провадження поділяють на дві основні стадії:

– досудове розслідування;
– судове провадження.

З чого ж фактично починається стадія досудове розслідування?

Є такий реєстр, де міститься перелік всіх кримінальних проваджень. Називається “Єдиний реєстр досудових розслідувань”, скорочено – ЄРДР. Саме з моменту, коли в цей реєстр вносяться відомості про кримінальне правопорушення – починається досудове розслідування.

До речі, ті заяви про злочини, в яких слідчий чи прокурор не вбачає ознак злочину “списуються” до Журналу Єдиного Обліку заяв та повідомлень. Скорочено – ЖЄО. Докладніше про це розкажемо в наступних публікаціях.

Якщо під час досудового розслідування (збору доказів) буде встановлено, що факту правопорушення не було, або недостатньо доказів для повідомлення особі про підозру і при цьому вичерпано всі способи їх отримання – кримінальне провадження закривають. Якщо ж зібрано достатньо доказів для обвинувачення – спочатку особі повідомляється про підозру, а потім досудове розслідування закінчується затвердженням та передачею обвинувального акту до суду.

Тобто, досудове розслідування – це стадія, коли збираються докази, на підставі яких суд буде ухвалювати рішення. Від якості зібраних доказів залежить фактично рішення суду, тому що в своєму рішенні суд має право брати до уваги тільки те, що було належним чином зібрано під час досудового розслідування та долучено до матеріалів справи, під час судового розгляду.

Отже, окрім збору доказів, на стадії досудового розслідування особі повідомляється про підозру, складається обвинувальний акт або клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру. Одночасно до підозрюваного можуть обиратися запобіжні заходи, та застосовуватись інші заходи забезпечення кримінального провадження.

З чого ж складається судове провадження?

Судове провадження також має свої стадії. Зокрема:

– підготовче провадження;
– судовий розгляд в суді першої інстанції по суті;
– провадження в суді апеляційної інстанції (апеляційне провадження);
– провадження в суді касаційної інстанції (касаційне провадження) у Верховному Суді;
– виконання судового рішення.

До речі, відповідно до принципу презумпції невинуватості, весь час, поки триває досудове розслідування та судовий розгляд – особа вважається невинуватою. Аж до вироку суду, який набрав законної сили.

Більш деталізований розбір стадій досудового розслідування та судового розгляду очікуйте в наступних постах. Тому залишайтеся з нами та виховуйте в собі міні-юриста, зайвим не буде, гарантуємо.