fbpx
+380 (67) 538 45 38

#міллерпро Касаційний розгляд.

16.12.20

Представляємо вашій увазі новий пост від нашої Кримінальної практики, в якому ми розповідаємо про третю і фінальну інстанцію перегляду судового рішення в Україні.

#millerCriminal

У касаційному порядку можуть бути оскаржені вироки та ухвали суду першої інстанції виключно після їх перегляду в апеляційному порядку.

Кримінальне провадження у касаційній інстанції розглядається Верховним судом.

Як звернутись до Верховного суду?

Стороною, яка не погоджується з рішенням апеляційного суду готується касаційна скарга, яка подається безпосередньо до суду касаційної інстанції.

До касаційної скарги додаються копії судових рішень, які оскаржуються. Також додаються її копії з додатками в кількості, необхідній для надсилання учасникам провадження.

Який строк подання касаційної скарги?

Касаційна скарга на судові рішення може бути подана протягом 3 місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції, а засудженим, який тримається під вартою, – в той самий строк з дня вручення йому копії судового рішення.

Касаційна скарга подається виключно в письмовій формі.

Хто входить до складу суддів?

Кримінальне провадження в касаційному порядку здійснюється колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду у складі трьох або більшої непарної кількості суддів.

Протягом якого строку відкривається касаційне провадження?

Суд касаційної інстанції відкриває касаційне провадження протягом 5 днів з дня надходження касаційної скарги, якщо немає підстав:

– для залишення касаційної скарги без руху;
повернення касаційної скарги;
– відмови у відкритті касаційного провадження.

Питання про відкриття касаційного провадження суд касаційної інстанції вирішує без виклику сторін кримінального провадження.

Після проведення підготовчих дій та отримання матеріалів кримінального провадження суддя-доповідач постановляє ухвалу про закінчення підготовки та призначення касаційного розгляду.

Важливо знати! Суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права:

– досліджувати докази;
– встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні;
– вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Після виконання вищевказаних дій і вирішення клопотань учасників судового провадження суддя-доповідач доповідає зміст судових рішень, що оскаржуються, касаційної скарги та заперечень на неї.

Сторони кримінального провадження та інші учасники судового провадження висловлюють свої доводи. Суд має право обмежити тривалість висловлення доводів, встановивши для всіх учасників судового провадження однаковий проміжок часу, про що оголошується на початку засідання.

Чи може відбутися розгляд без участі сторін?

Неприбуття сторін або інших учасників кримінального провадження не перешкоджає проведенню розгляду, якщо такі особи були належним чином повідомлені.

Після закінчення касаційного розгляду колегія суддів виходить до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення.

Яке рішення приймається касаційним судом?

Суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право:

– залишити судове рішення без зміни, а касаційну скаргу – без задоволення;
– скасувати судове рішення і призначити новий розгляд у суді першої чи апеляційної інстанції;
– скасувати судове рішення і закрити кримінальне провадження;
– змінити судове рішення.

Рішення цього суду приймається у формі постанови.

Рішення касаційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає, за винятком його оскарження в Європейському суді з прав людини, про що поговоримо в наступному пості.

З наступаючими святами, друзі. Побачимось наступної середи.