#міллерпро Досудове розслідування. Повідомлення про підозру.
В цей прохолодний осінній день пропонуємо вам взяти чашку улюбленого напою та поринути в світ кримінального процесу.
Цього разу наша Кримінальна практика підготувала для вас публікацію про один з найважливіших етапів досудового розслідування – повідомлення про підозру.
Повідомлення про підозру це те, з чого фактично починається притягнення конкретної особи до кримінальної відповідальності.
Підозрюваним у кримінальному провадженні може бути:
– особа, якій повідомлено про підозру;
– особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення;
– особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення.
Зауважимо, повідомлення про підозру складається виключно в письмовій формі прокурором або слідчим/дізнавачем за погодженням з прокурором.
Таке повідомлення вручається в день його складання слідчим, дізнавачем або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення – у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Якщо особу затримали – письмове повідомлення вручається не пізніше 24 годин з моменту її затримання. Якщо не встигли вручити за 24 години, така особа підлягає негайному звільненню.
Дата та час повідомлення про підозру, правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті закону України про кримінальну відповідальність невідкладно вносяться слідчим, дізнавачем або прокурором до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
При наявності підстав для повідомлення про нову підозру або зміну раніше повідомленої підозри слідчий, дізнавач або прокурор зобов’язаний вчинити аналогічні дії, як і під час вручення письмового повідомлення про підозру.
Звертаємо вашу увагу, що на етапі повідомлення про підозру ще не йдеться про впевненість сторони обвинувачення у винуватості особи та наявності достатніх доказів. Це впевненість на рівні “є підстави вважати”.
Разом з тим, повідомлення про підозру є важливим етапом зважаючи на наступне:
1. З дати вручення повідомлення про підозру в особи з’являється розширений перелік прав в кримінальному процесі, визначений ст. 42 КПК України (на першу вимогу мати захисника і побачення з ним до першого допиту, подавати клопотання, знайомитись з матеріалами справи, брати участь в слідчих діях тощо).
2. Після повідомлення про підозру до особи можуть бути застосовані запобіжні заходи: особисте зобов’язання, порука, застава, домашній арешт та тримання під вартою. Наявність обґрунтованої підозри – одна з обставин, яку має перевірити суд, обираючи особі запобіжний захід;
3. У випадку незаконного повідомлення про підозру, в особи виникає право на відшкодування шкоди, завданої йому незаконними діями органів досудового розслідування, прокуратури.
Скільки часу у слідства залишається після повідомлення про підозру?
Досудове розслідування з дня повідомлення особі про підозру повинно бути закінчене:
– протягом 72 годин – при повідомленні особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи;
– протягом 20 діб – при повідомленні особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім;
– протягом 1 місяця – при повідомленні особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи;
– протягом 2 місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Цей строк не є граничним, і якщо слідчий не встигає завершити досудове розслідування, такий строк може бути продовжений до 3, 6 або 12 місяців.
І найважливіше, сам факт повідомлення про підозру не є вироком і може бути оскаржений до суду, через 2 місяці після такого повідомлення. І як показала наша практика, суди здебільшого скасовують незаконні підозри.
Намагались вмістити всі основні моменти, пов’язані з такою радикальною зміною процесуального статусу. Ті хто дочитав до кінця – ми вами захоплюємось!
Приємного вечора і до зустрічі наступної середи.