fbpx

#міллерпро Апеляційний розгляд.

09.12.20

В цей вже насправді зимовий вечір, наша Кримінальна практика пропонує вам взяти чашку улюбленого напою і почитати про другу інстанцію судового розгляду кримінального провадження.

#millerCriminal

Вирок суду першої інстанції – ще не кінець. Якщо ви не погоджуєтесь з рішенням суду, у вас є можливість перегляду судового рішення в суді апеляційної інстанції. Для цього потрібно подати апеляційну скаргу.

Який же строк подання апеляційної скарги?

Апеляційна скарга на вирок подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Куди подається апеляційна скарга?

Апеляційна скарга подається через суд, який розглядав справу, тобто через суд першої інстанції, який потім передає справу разом з матеріалами до апеляційного суду.

Що відбувається з апеляційною скаргою після надходження судді?

Апеляційна скарга, що надійшла до суду апеляційної інстанції передається судді-доповідачу. Отримавши апеляційну скаргу суддя-доповідач перевіряє її на відповідність нормам закону і за відсутності перешкод постановляє ухвалу про відкриття апеляційного провадження.

Але, якщо апеляційну скаргу подано з порушеннями суд постановляє ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху (в ухвалі зазначаються недоліки скарги і встановлюється строк для їх усунення).

Що відбувається після відкриття апеляційного провадження?

Суддя-доповідач надсилає копії ухвали про відкриття апеляційного провадження учасникам, інформацією про їхні права та обов’язки і встановлює строк, протягом якого можуть бути подані заперечення на апеляційну скаргу;
Пропонує учасникам подати нові докази, на які вони посилаються, або витребовує їх за клопотанням особи, яка подала апеляційну скаргу;
Вирішує інші клопотання.

Чи може апеляційний суд вийти за межі апеляційних вимог?

Суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Проте, суд вправі вийти за межі таких вимог, якщо цим не погіршується становище обвинуваченого.

Що далі?

Суддя-доповідач доповідає зміст оскарженого судового рішення, доводи учасників судового провадження, і з’ясовує, чи підтримують свої апеляційні скарги особи, які їх подали.

Спочатку надається слово скаржнику, (тому, хто подав апеляційну скаргу). Якщо апеляційні скарги подали обидві сторони кримінального провадження, першим висловлює доводи обвинувачений.

Перед виходом суду до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення обвинуваченому, який брав участь в апеляційному розгляді, надається останнє слово.

Яке рішення може прийняти апеляція?

За наслідками розгляду суд апеляційної інстанції має право:

– залишити вирок без змін;
– змінити вирок;
– скасувати вирок повністю чи частково та ухвалити новий вирок;
– скасувати вирок і закрити кримінальне провадження;
– скасувати вирок і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

Важливо! Після подання апеляційної скарги і до прийняття остаточного рішення судом вирок не набирає законної сили.

Після розгляду справи в апеляційному порядку, сторона, яка не погоджується з рішенням має право на оскарження в касаційному порядку. Але про це ми розкажемо вже наступної середи.