fbpx

Межі законності під час вилучення авто в умовах війни: чи передбачена за це кримінальна відповідальність?

03.05.22
Автор публікації: Ілля Воробйов

Навіть в умовах війни кожен громадянин має право на забезпечення конституційних прав, зокрема, права власності. Закон визначає чіткі алгоритми, які гарантують їхню реалізацію. Йдеться, серед іншого, і про вилучення транспорту у людей та бізнесу на потреби ЗСУ. 

Які ситуації виникають?

Згідно з указом Президента про воєнний стан, держава має право примусово вилучати майно у громадян та бізнесу під час війни. І це важливо, оскільки у надзвичайних умовах українські військові отримують необхідні ресурси для організації нашого захисту. 

Проте періодично виникає питання щодо зловживання цим правом та меж законності під час відчуження авто чи квартири. Йдеться про недотримання визначеної законом процедури, коли окремі правоохоронці чи військові на власний розсуд вилучають майно. 

Наприклад, приїжджають до офісу вашої компанії та без будь-яких правових підстав вимагають передати авто, зупиняють на блокпосту та відбирають машину або ж ви випадково дізнаєтесь, що ваша автівка більше не стоїть на штрафмайданчику, а їздить містом.

Розповідаємо, що ви маєте знати, опинившись у такій ситуації. 

На якій підставі у вас можуть вилучити авто?

Ст. 41 Конституції України передбачає, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, воно є непорушним. Однак в умовах воєнного та надзвичайного стану можуть примусово вилучати вашу власність за конкретно визначених умов, а саме:

 • за наявності суспільної необхідності
 • з дотриманням встановленого законом порядку
 • з повним відшкодуванням їх вартості

Ваше авто не можуть примусово вилучати лише на основі бажання конкретної службової особи. Вилучати транспорт можуть лише на підставі рішення військового командування, погодженим обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради та Радою міністрів АР Крим  (ст. 4 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»).

Проте з цього правила є виключення. На територіях, де тривають бойові дії, примусово забирати майно можуть за рішенням військового командування без погодження з вищезазначеними органами.

Відповідно до Положення про військово-транспортний обов’язок, вилучати авто можуть на підставі часткового наряду. Це розпорядчий документ голови місцевої держадміністрації, в якому встановлено завдання під час мобілізації для керівників підприємств/установ/організацій з передачі військовим авто і техніки, а також порядок, пункти та строки. Голова місцевої держадміністрації та керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки підписують частковий наряд і скріплюють підписи своїми печатками. Власникам авто частковий наряд надають у разі введення воєнного стану.

Авто громадян чи бізнесу, а також техніку на військові потреби вилучають на підставі часткового наряду за умови повернення після оголошення демобілізації. 

Щоб отримати компенсацію за примусово вилучену автівку перед її передачею потрібно провести оцінку. Процедуру можуть зробити особи, які отримали сертифікат суб’єкта оціночної діяльності. Якщо такого фахівця залучити неможливо, оцінку можуть зробити органи державної влади чи місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. Якщо власник відсутній чи відмовляється, держава має право проводити таку оцінку самостійно.

Як оформлюють вилучення авто?

Про примусове відчуження або вилучення майна складається акт за єдиним зразком (згідно з положеннями ст. 7 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»). 

Акт підписує власник майна (або його законний представник) і уповноважена особа військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що ухвалив таке рішення, і скріплюється печатками. 

До акту додають висновок про вартість майна на дату його оцінки, яку провели у зв’язку примусовим відчуженням.

Якщо авто вилучають без вашої участі, акт все одно складають. Ви зможете отримати  примірник та висновок про вартість майна.

Що робити, якщо ваше авто вилучають без дотримання визначеної процедури?

 • З’ясуйте підстави та мету вилучення транспорту (наприклад, тимчасове затримання авто через правопорушення або відчуження для військових потреб).
 • Попросіть роз’яснити суть процедури, на підставі якої намагаються забрати авто, нормативний акт, яким визначено порядок та обсяг ваших прав та обов’язків. 
 • Вимагайте надати офіційні документи на підтвердження підстав вилучення авто та факту його передачі.
 • У разі відмови дзвоніть у поліцію. Чітко опишіть ваше місце перебування, розпізнавальні знаки ініціаторів вилучення авто (військові/спеціальні звання, прізвище та ім’я, назви посад, підрозділів тощо).
 • Залучіть людей поруч у якості свідків (обов’язково просіть їхні контактні дані.
 • Викличте адвоката на місце події (його участь допоможе в оцінці ситуації, веденні діалогу з ініціаторами вилучення авто, складанні документів та, за необхідності, поданні заяви про кримінальне правопорушення).
 • За можливості зафіксуйте деталі на фото чи відео. 
 • Зверніться за номерами «гарячих ліній»: 
 1. МВС (за номером 1536)
 2. Департамент внутрішньої безпеки Нацполіції України (+380 (50) 352 72 77)
 3. Державне бюро розслідувань (+38 (044) 300 27 07 )
 4. Офіс Генерального прокурора (+38 (096) 236-70-53 )
 5. Міністерство оборони та ЗС України (0 800 50 04 42)
 • У випадку незаконного вилучення зверніться до Державного бюро розслідувань чи прокуратури з заявою про кримінальне правопорушення.

Яка відповідальність загрожує за вилучення майна без дотримання процедури?

Якщо незаконні дії вчиняють правоохоронці, то їх можна кваліфікувати за ст. 365 КК України. Йдеться про перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб. 

Якщо це скоює військовий, то це кваліфікується ст. 426-1 КК України — перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень. Йдеться про умисні дії, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, якщо ці дії заподіяли істотну шкоду.

У будь-якому разі, незалежно від того, хто вилучає авто, у його діях можуть бути ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 289 КК України (незаконне заволодіння транспортом).

«Введення воєнного стану дійсно може призвести до обмеження певних прав громадян, зокрема, права власності. Проте це повинно відбуватися з чітким дотриманням визначених процедур. Особливо йдеться про ті території, де не немає активних бойових дій, а окремі службовці, користуючись військовим станом, відверто перевищують надані їм повноваження. Не вірте тим, хто переконуватиме вас, що зараз в умовах воєнного стану правові системи не працюють та немає сенсу вимагати дотримання законних процедур. Саме своєчасне та повне документування порушення ваших прав дозволить  притягнути винних до встановленої законом відповідальності та створити підґрунтя для відшкодування завданих збитків у майбутньому»,

коментує радник, адвокат кримінальної практики Ілля Воробйов

Якщо вашу автівку вилучили незаконно, адвокати нашої компанії готові надати кваліфіковану юридичну допомогу для притягненні винних до відповідальності та забезпеченні компенсації завданої шкоди. 

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація, звертайтеся до наших юристів через:

 • офіційний e-mail office@millerlawfirm.ua
 • сайт (кнопка «залишити запит» праворуч вгорі сторінки)
 • Facebook messenger 
 • за телефоном +380 (67) 538 45 38
А ще віднедавна у нас є Patreon. Там будемо ділитися частиною матеріалів від нашої команди. Будемо вдячні, якщо підтримаєте нас, а ми натомість зможемо брати ще більше pro bono кейсів.