Медіація: нова ера вирішення спорів в Україні
Впродовж останніх десяти років юридична спільнота намагалася отримати законодавче визнання та врегулювання медіації в Україні. І нарешті 15 грудня Закон України «Про медіацію» набрав чинності. Ефективне функціонування цього процесу дозволить із часом розвантажити судову систему.
ЩО ТАКЕ МЕДІАЦІЯ?
Медіація — метод вирішення спорів без звернення до суду, із залученням неупередженого посередника. Він допомагає сторонам врегулювати суперечку в інтересах усіх учасників.
КОМУ ЦЕ ПОТРІБНО?
Медіація ефективна під час розлучення, порушення умов договору, незаконного звільнення з роботи або ж врегулювання конфлікту між власниками компанії.
Наприклад, колишнє подружжя не може самостійно порозумітися з ким житиме дитина чи як поділити спільне майно, а всі їхні перемовини зводяться до чергової сварки. Однак йти до суду теж не хочуть. У такій ситуації медіатор зможе допомогти мирно владнати спір.
Важливо, що медіація може використовуватися також у справах про адміністративні правопорушення та у кримінальних провадженнях для примирення потерпілого з підозрюваним.
ЯКІ ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ МЕДІАЦІЇ?
Медіація ґрунтується на принципах:
- Добровільності
Звернутися до медіатора можна лише за власним бажанням, а припинити медіацію можна у будь-який момент. А далі звернутися до суду.
- Взаємності
Медіація — це про участь обох сторін. Зачіпати права інших медіація не може.
- Самостійності
Рішення ухвалюють сторони. Медіатор лише допомагає досягти найбільш ефективних результатів.
- Конфіденційності
Інформацію, яка стала відома медіатору під час підготовки до медіації та її проведення, розголошувати заборонено.
- Гнучкості
Комунікація відбувається в індивідуальному порядку, який розробляє медіатор відповідно до кожної ситуації.
ЧОМУ КРАЩЕ ЗАЛУЧИТИ МЕДІАТОРА?
- Медіацію можна провести як перед поданням позову до суду, так і під час судового розгляду чи виконання рішення суду.
- Залучивши медіатора до винесення рішення у справі, за успішних домовленостей, ви повернете до 60 % сплаченого судового збору.
- Уникнете затяжного та неефективного процесу виконання судових рішень.
Закон встановлює лише загальні правила проведення медіації в Україні та дозволяє медіаторам самостійно вирішувати всі ключові аспекти своєї роботи. Це створить умови для здорової боротьби за клієнта та покращення якості послуг.«Медіація може стати механізмом, що сприятиме швидкому та ефективному вирішенню спорів із залученням фахівця. Це стане можливим завдяки простоті процедури ти економії ресурсів. Якщо у вас є необхідність захистити свої права без звернення до суду — наші юристи допоможуть розв’язати проблемні питання», —
зазначила помічниця адвоката юридичної компанії Міллер Олександра Вергелес.