fbpx
+380 (67) 538 45 38

Маю право на адвоката

09.07.21

бо за яких обставин суд може скасувати штраф за порушення ПДР.

Не секрет, що штрафи за порушення правил дорожнього руху б’ють по гаманцях водіїв. До того ж часто вони не згодні з самим фактом порушення або мірою покарання і хочуть оскаржити рішення поліцейських.

До адвокатів Міллер, юридична компанія все частіше звертаються водії за юридичною допомогою, коли відчувають, що їх права були порушені.

Недотримання процедури поліцейськими під час оформлення адмінправопорушення, недоліки у протоколах, неправильне винесення постанов, порушення права водія на захист … Усе це може стати причиною скасування у суді штрафу чи інших санкцій, накладених на водія.

«БЕЗ АДВОКАТА НІЧОГО НЕ ПІДПИСУЮ!»

Ви маєте право на юридичну допомогу адвоката перед винесенням поліцейським постанови про адмінправопорушення. Саме про незабезпечення цього вашого права піде мова сьогодні.

Однак, не думайте, що можливість оскарження стягнень дає зелене світло порушенням ПДР. Ми наголошуємо, що водіям треба знати свої права і вміти їх захищати, а правоохоронцям треба відповідально підходити до своїх службових обов’язків.

Тепер ближче до суті.

Патрульні поліцейські зобов’язані забезпечити водієві, який підозрюється в порушенні ПДР, можливість звернутися за правовою допомогою при розгляді справи на місці події, якщо водій заявив про таку потребу (клопотання краще оформити письмово).

Це треба передбачити завчасно, як і наявність форми для заповнення європротоколу. Клопотання ж про надання правової допомоги заповнюється в довільній формі на звичайному А4. То ж покладіть собі в авто декілька листочків та ручку і в разі необхідності, ось наші поради:

– Зверху «у шапці» вкажіть свої дані та дані поліцейського (не треба ж нагадувати, що треба запитувати одразу ім’я, посаду і перевіряти дійсність посвідчення патрульного?);

– Нижче посередині напишіть слово Клопотання;

– У тексті треба вказати: я, ПІБ, бажаю скористатись правом на правову допомогу при розгляді справи;

– Вкажіть дату, поставте підпис;

– Заповнене клопотання сфотографуйте і лише після цього віддайте поліцейському;

– Готово. Чекайте на адвоката.

Якщо поліцейський нічого не зробить для надання водію правової допомоги — це вже порушення порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення. Ця, здавалося б незначна деталь, може стати підставою для того, щоб суддя визнав штраф неправомірним і скасував.

СУМНІВАЄТЕСЬ? ДАРЕМНО

До такого висновку дійшов Верховний суд. А Верховний суд, як відомо, – найвищий суд у системі судоустрою України і його постанови враховуються іншими судами при розгляді їх справ.

Так от, суддівська колегія в одній зі справ () визнала протиправними дії працівника патрульної поліції, який виніс щодо водія постанову про адміністративне правопорушення (тим самим колегія погодилася з рішеннями судів попередніх інстанцій).

Це пов’язано з тим, що правоохоронці формально задовольнили клопотання водія, який хотів отримати допомогу адвоката, але по факту її не отримав. Поліцейські оскаржували рішення, стверджуючи, що право водія не було порушено, бо ж задовольнили клопотання. Однак задовольнити і забезпечити виконання — це хіба одне і те саме?

У цьому контексті Касаційний адміністративний суд зазначив, що дії інспектора все одно не були законними, оскільки поліцейські не зробили нічого для надання водієві можливості реалізувати своє право на отримання юридичної допомоги.

«Таке рішення Верховного суду — ще одне свідчення того, що в інтересах водія вміти користуватись своїми правами і виказувати бажання скористатись правовою допомогою вчасно і обов’язково письмово.

При цьому важливо наполягати на неможливості складати постанову про адміністративне правопорушення до моменту приїзду адвоката»

 коментує керівник практики про адміністративні правопорушення Міллер, юридична компанія Marina Soroka.