Майно компанії: суперсила чи Ахіллесова п’ята?
Уявімо, що один із найголовніших етапів власної справи – її створення – ви вже пройшли, дослухавшись до наших рекомендацій зі щотижневої рубрики #millerprobussiness.
І тут на одній із зустрічей ваш партнер пропонує придбати майно та оформити його на компанію. По суті, це може бути що завгодно, наприклад: офісна техніка, меблі, транспортний засіб та навіть приміщення.
Тож для чого компанії таке майно та як його оформити?
Наявність майна забезпечує функціонування компанії, надає партнерам можливість управляти ним та отримувати прибуток від його використання, відповідно до розміру частки в компанії.
Якщо ваша компанія є платником єдиного податку, то передача в оренду нерухомого майна значно оптимізує податки.
Також, володіння об’єктом комерційної власності – це гарна можливість поповнити статутний капітал компанії на значну суму. Адже він – база, основа діяльності компанії, яку можна витрачати на її потреби та цілі.
Оформлення майна на компанію може певною мірою убезпечити від ризику його втрати в результаті сімейних спорів, поділу, судових позовів за борговими зобов’язаннями тощо. Адже учасник ТОВ (один із співвласників компанії) відповідатиме перед кредиторами лише в рамках розміру своєї частки в компанії, а не всім своїм майном.
Оформити майно на компанію можливо:
1. Як внесок учасника до статутного капіталу.
Приміром, учасник вирішив передати свою машину компанії, тим самим – збільшити розмір свого вкладу. Тоді автомобіль передається за актом приймання-передачі, а нотаріус (або інший суб’єкт державної реєстрації) реєструє право власності на компанію.
Проте, зауважимо, що процедура передачі учаснику (повернення) такого майна у разі виходу з компанії є дещо складнішою та більш затратною з точки зору податків.
Адже, наприклад, у разі укладення договору купівлі-продажу учасник буде зобов’язаний сплатити 2% від оціночної вартості майна. При цьому при передачі майна як внеска до статутного капіталу таких податків та зборів немає, сторони на власний розсуд оцінюють вартість майна, не прив’язуючись до його експертної оцінки.
Альтернативними варіантами передачі майна учаснику (виведення майна з компанії) є його отримання замість суми вкладу при виході зі складу учасників компанії, ліквідації компанії, зменшенні розміру статутного капіталу тощо.
Проте усі ці варіанти передбачають отримання згоди інших учасників компанії, що може бути ускладненим на даному етапі.
2. Придбання майна безпосередньо компанією в інших юридичних, фізичних осіб та оформлення його на баланс.
Таке придбання здійснюється за кошти підприємства та в подальшому знаходиться у повному розпорядженні компанії.
Може виникнути ситуація, коли у вас буде бажання увійти до вже існуючого бізнесу, а грошових коштів для вкладу буде недостатньо. У такому разі можливий вхід до партнерства саме шляхом внесення майна.
Тож майно, оформлене на компанію, може бути додатковим інструментарієм досягнення економічної ефективності вашого бізнесу та його процвітання. Проте варто приділити увагу тому, як це майно оформляється, порадившись із юристами.
Розуміємо, що в сучасних реаліях у вас може бути страх, що компанію незаконно заберуть. А разом із нею – і можливість управляти майном, що знаходиться на балансі.
Без паніки! Як убезпечити себе від ризиків незаконних посягань на майно вашого бізнесу – розповімо у наступному пості!