fbpx
+380 (67) 538 45 38

Кримінальне законодавство адаптують до вимог війни: як це допоможе боротися з окупантами? 

26.03.22
Автор публікації: Євгеній Скуратівський

Від початку війни Верховна Рада внесла чимало змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, спрямованих як на забезпечення ефективності кримінальних розслідувань, так і на допомогу у захисті від окупантів. Пояснюємо детальніше, що це за зміни та як вони стосуються нас. 

Заборона знімати пересування та місцеперебування військ ЗСУ

Проєктом закону 7189, прийнятий 24 березня, до Кримінального кодексу України додається новий злочин за ст. 114-2. Він передбачає відповідальність за розповсюдження інформації про рух чи розташування міжнародної військової допомоги в Україну, ЗСУ чи інших військових формувань України, за умови, що інформація не розміщував у відкритому доступі Генштаб ЗСУ, або без отримання письмового дозволу Генштабу на її розповсюдження,  в умовах воєнного або надзвичайного стану. Такі дії караються ув’язненням від 3 до 12 років.  

Важливо, що розповсюдження, за аналогією із цивільним правом, означає показати чи передати інформацію двом чи більше особам. Тобто, саме знімання не забороняється. Заборонено ділитися контентом з іншими.  

Але ми наголошуємо: знімати щось варто лише тоді, коли порушуються ваші законні права та інтереси, наприклад, у військкоматі. І таку інформацію можна передавати виключного слідчому, прокурору або суду. Це ваше право яке забезпечується ст. 55 Конституції України. 

Скасування тримання під вартою для проходження військової служби

Закон України № 2125-IX дозволяє людям, щодо яких обрано запобіжний захід у  вигляді тримання під вартою, звільнитись з нього для участі у війні. Важливо:

  • Людина не повинна підозрюватись або обвинувачуватись у вчинення таких правопорушень — вбивстві, викраденні людини, захопленні заручників, зґвалтуванні та інших сексуальних злочинах, грабежі, розбої, вимаганні, створенні або керівництві злочинної організації, бандитизмі, терористичних злочинах, злочинах із наркотиками та іншими забороненими речовинами, збиранні та передачі слідчої інформації, ухиленні від військової служби та інших військових злочинах. 
  • Особа, яка бажає вступити до лав ЗСУ, звертається з клопотанням про зміну запобіжного заходу для проходження військової служби до прокурора.
  • Прокурор після розгляду такого клопотання, звертається до слідчого судді або суду, із клопотанням про скасування запобіжного заходу. 
  • Слідчий суддя або суд мають невідкладно розглянути це клопотання і при існуванні підстав звільнити особу.
  • Після звільнення людина має не пізніше 24 годин з’явитись до військкомату для проходження медичного огляду і подальшого розподілу. 

Додатково цей закон надає право особи змінити заставу на особисте зобов’язання, а гроші, які були надані, як застава, передати на рахунок ЗСУ.

Можливість проведення розслідування невідкладно 

Закон України № 2137-IX, вносить одразу декілька змін до Кримінального процесуального кодексу, що направленні на швидке та ефективне розкриття правопорушень. Серед них:

  • Нова слідча дія — зняття показань технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото-, кінозйомки, відеозапису.

Вона передбачає, що за постановою слідчого або прокурора, людина, яка має технічний прилад (телефон, камера спостереження, автомобільний реєстратор, тощо), на яких містяться аудіо- відео- записи публічних місць, має надати їх представнику правоохоронного органу, або самостійно, скопіювати цю інформацію на носії, які надаються слідчим чи прокурором.

  • На час дії воєнного або надзвичайного стану, доступ до лікарської, банківської таємниць, інформація від операторів мереж та про персональні дані людини надається в порядку тимчасового доступу до речей та документів просто за постановою прокурора (раніше було необхідно рішення слідчого судді). 

Процесуальні рішення (клопотання, постанови тощо) слідчого або прокурора, тепер можуть підписуватися електронним підписом.

«Кримінальний закон за час війни зазнав багатьох змін та новаторств, задля забезпечення швидкого та якісного розслідування кримінальних проваджень, проведення ефективної відсічі окупантам та притягнення до відповідальності всіх винних, які своїми діями допомагають/можуть допомогти російським загарбникам. Ці зміни можуть торкнутись кожного, тому необхідно дотримуватисz встановлених правил, за бажанням використати наданні «поблажки» та разом допомогами у боротьбі», —

зазначив помічник адвоката кримінальної практики Євген Скуратівський