fbpx
+380 (67) 538 45 38

Компенсація за зруйноване майно під час війни 

22.03.22

«У мене більше немає дому», «У мій будинок влучила ракета» — ці слова стали нашою страшною буденністю. Щодня російські ракети руйнують сотні українських домівок майже по всій країні. 

Що робити та куди звертатися, якщо ви втратили дім, у нашому матеріалі. 

Нині в Україні немає нормативно-правового документа, що визначає механізм компенсації постраждалим за нерухоме майно, зруйноване саме повномасштабною війною. 

Проте ми вже маємо досвід таких компенсацій через війну на Донбасі (порядок компенсацій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №947 від 18. 12. 2013 року). 

Які превентивні дії (те, що варто зробити вже про всяк випадок)?

  • Всі документи (ваші особисті, дітей, право власності на майно, технічний паспорт, документи на авто) мають бути завжди з вами або ж у близькому доступі. Додатково зробіть скан-копії, наразі завдяки техніці це можливо навіть за допомогою телефону (наприклад, в продукції Apple в нотатках є функція «відсканувати документи»). Також для більшої впевненості надішліть їх комусь із близьких на e-mail.
  • Знайдіть документи на придбану техніку (телевізори, холодильник або інше рухоме майно). Також відскануйте їх, фарби на квитанціях з часом тьмяніють та витираються.
  • Зробіть фото/відео стану майна, зазначте дату, час, місце та автора, також вкажіть мету такої зйомки.

Що робити за фактичних обставин?

  • Якщо в будинку пожежа або ж він перебуває в аварійному стані — терміново викличте Державну службу з надзвичайних ситуацій. Її представники мають зафіксувати наслідки пожежі/аварійного стану будинку, скласти акт, копію залишити вам. 
  • У разі якщо пожежа/аварійний стан будинку відсутній — зверніться до райдержадміністрації, вони також уповноважені скласти акт обстеження вашого житла.
  • Якщо попередні варіанти неможливі — проведіть самостійно обстеження з відеофіксацією, обов’язково долучивши свідків. Фіналізуйте обстеження також актом, додатковими доказами можуть бути письмові пояснення свідків руйнування.
  • Впевніться, що у вас є всі документи на майно.
  • Самостійно зробіть фото/відео стану вашого майна. Зазначте дату, час, місце та автора зйомки, а також мету.
  • Зберігайте також згадування таких подій (що стосуються конкретно вашого будинку) у ЗМІ.
  • Зверніться до правоохоронців, надайте всі зібрані вами докази та подайте заяву про злочин за ст. 438 Кримінального кодексу України. Обов’язково  візьміть витяг з ЄРДР про підтвердження прийнятої заяви.

«Наразі працює сайт для прийняття заявок про компенсацію матеріальної шкоди https://damaged.in.ua/. Ми також очікуємо, що вже скоро у застосунку Дія також можливо буде реєструвати інформацію про пошкоджене та зруйноване майно українців»,

зазначила юрист практики судових спорів Юлія Рябець.