fbpx

Клуб вигнанців: чому росія має бути у чорному списку FATF?

06.04.22

Вигнати росію з FATF, як державу, що фінансує тероризм. Україна вимагає від країни-членів організації негайно виключити рф із консорціуму та внести її до чорного списку. 

Що це за організація? 

Назва FATF (Financial Action Task Force on Money Laundering) розшифровується як Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей. Це міжурядова організація, мета якої розвивати та впроваджувати світові стандарти протидії відмиванню грошей та фінансування тероризму. 

Служба фінансового моніторингу України неодноразово направляла до FATF листи з пропозицією виключити росію з членів FATF та внести її до чорного списку організації як «юрисдикцію високого ризику». Аналогічні заклики до FATF направляли Міністерство закордонних справ та Верховна Рада України.

Служба Фінмоніторингу закликала підписати петицію з відповідними закликами до FATF . 

Завданням боротьби з відмиванням грошей є:

  • запобігати легалізації грошей, здобутих злочинним шляхом
  • фінансуванню тероризму

Росія — держава-терорист. Вона розв’язує агресивні війни, використовує заборонені способи ведення війни, тероризує та вбиває мирне населення, атакує лікарні та житлові масиви, займається репресіями та переслідуваннями на своїй території, створює фейкові республіки в сусідніх державах.

Очевидно за своїм визначенням вона давно провалила боротьбу з фінансуванням тероризму, а її механізми протидії цьому явищу не працюють. Бо вона ініціатор та виконавець усіх цих явищ. 

У чому суть такої ідеї і навіщо це? 

FATF регулярно моніторить стан боротьби з відмиванням грошей/боротьбу з фінансуванням тероризму в різних юрисдикціях. Виявляє країни зі стратегічними недоліками в цій сфері і дає рекомендації щодо виправлення ситуації. 

Також FATF публікує списки юрисдикцій, до яких фінансовим інституціям рекомендує застосовувати посилені заходи обачності — тобто ті країни, де стан боротьби з брудними грошима катастрофічний. Це і є чорний список. Там зараз всього дві країни — Північна Корея та Іран.

Що це означає простими словами? 

Включення в цей список — індикатор того, що країнам і тамтешньому бізнесу не варто довіряти та інвестувати в нього. 

Це означає, що будь-яку транзакцію з представниками цієї країни банк має перевіряти врай скрупульозно: отримувати підтвердження походження грошей, походження статків клієнта, цілей розрахунків тощо. А краще просто відмовитися обслуговувати таку транзакцію, з урахуванням неприйнятно високого ризику відмивання грошей чи фінансування тероризму. Те ж саме стосується не тільки банків, а й, наприклад, інвесторів.

Як включення росії до чорного списку допоможе Україні? 

Це ще один крок до економічної ізоляції росії. Чорний список хоч і не є санкційним заходом, але вкрай обмежує можливості для міжнародних розрахунків чи залучення коштів з-за кордону.

Щодо виключення з FATF, логіка проста — держава-терорист просто не повинна впливати на формування політики в сфері протидії відмиванню грошей.
«Сподіваємося, що у  FATF прислухаються до закликів України, оскільки це одна з найвпливовіших міжнародних організацій у сфері протидії фінансуванню тероризму. Поки що вона реагує лише обережними заявами. На фоні того, що світ побачив в Київській області варто ще раз нагадати, що з державами-терористами, варто поводитися як з терористами»,

коментує старша адвокатка Ольга Веретільник.