fbpx
+380 (67) 538 45 38

Кабмін оновив порядок бронювання працівників: пояснюємо, що змінилось

31.01.23

Від 27 січня діє новий порядок бронювання працівників для держави та бізнесу, що затверджений постановою КМУ №76. Тепер право на бронювання мають співробітники наступних категорій:

  1. Органів державної влади та місцевого самоврядування
  • Працівники, що займають посади категорій «А» та «Б» державних органів, повноваження яких поширюються на всю територію України (зокрема, міністри, їх заступники) – підлягають бронюванню без додаткових критеріїв (вік, звання, військово-облікова спеціальність)
  • Ті, хто не входить до цих категорій, бронюються у кількості 50% від кількості військовозобов’язаних зазначеного органу.
  1.  Компаній, що мають мобілізаційне завдання

Компанія має подати пропозицію на бронювання до органу, який видав відповідне мобілізаційне завдання та лист-обґрунтування необхідності бронювання. В ньому потрібно вказати посилання на рішення, яким прийнято виконання мобілізаційного завдання, дату і номер укладеного договору на його виконання.

Керівників та заступників таких підприємств бронюють незалежно від загальних критеріїв. 

  1. Компаній, що виробляють товари, необхідні для ЗСУ

Компанія подає пропозиції на бронювання та обгрунтування, вказуючи реквізити державного контракту на виробництво товарів на користь ЗСУ.

  1. Компаній, що є критично важливими для функціонування економіки та життєдіяльності населення

Такий статус можуть отримати компанії, що відповідають мінімум трьом критеріям із переліку: 

  • Сума податків і зборів за звітний рік становить 1,5 млн євро
  • Сума надходжень за звітний рік становить понад 32 млн євро
  • Підприємство має стратегічне значення для економіки (перелік затверджений Постановою КМУ №83 від 04.03.15 р.)
  • Компанія має важливе значення для задоволення потреб територіальної громади чи однієї з галузей національної економіки
  • Відсутність заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску на соціальне страхування
  • Заробітна плата вища за рівень середнього показника по регіону
  • Компанія-резидент Дія.City

Підприємствам паливно-енергетичного комплексу, охорони здоров’я, науки, спорту та медіа достатньо відповідати двом критеріям.

Надають цей статус центральні органи виконавчої влади або відповідні військові адміністрації.

У критично важливих для функціонування економіки та життєдіяльності населення компаніях можна забронювати до 50% військовозобов’язаних. Та за об`єктивного обґрунтування кількість можуть збільшити. 

До підприємств паливно-енергетичного комплексу обмеження щодо кількості військовозобов’язаних працівників для бронювання не застосовуються

Який строк відстрочки передбачений? 

Держслужбовців можна забронювати до кінця мобілізації. Решту військовозобов’язаних — до 6 місяців. Терміни визначає Мінекономіки.

Що ще змінилось? 

  • Органи, які погоджують пропозиції на бронювання

З порядку прибрали Міністерство оборони, але додали Генштаб, СБУ, Службу зовнішньої розвідки. 

  • Порядок отримання витягів

Тепер компанія формує витяг з наказу за встановленою формою — він і є підтвердженням надання бронювання. Про отримання такого витягу працівник розписується у відповідному обліковому документі. У п’ятиденний строк після видачі витягу бронювання компанія надсилає до ТЦК та СП за місцем обліку такого працівника повідомлення про його бронювання. На підставі цього повідомлення працівника ставлять на спеціальний військовий облік, як заброньованого.

«Даний алгоритм бронювання є компромісним та враховує інтереси всіх сторін. Однак слід пам’ятати, що він поширюється на вищеперелічені критично важливі підприємства»,

коментує молодший юрист практики захисту бізнесу Андрій Івченко.