Гра на випередження: як попередити рейдерське захоплення юридичної особи?

31.03.21

Сьогодні середа. А це значить – ми продовжуємо нашу рубрику #millerprobusiness.

На етапі створення юридичної особи кожен другий вважає, що жодних ризиків не існує: новоспечене товариство навряд чи може когось зацікавити. Далі ваш бізнес починає функціонувати, набувати майно, і за успішністю власної справи ймовірні проблеми з рейдерами можуть здаватися примарними.

Маємо повідомити: крім нерухомого майна, об’єктом рейдерського захоплення може стати навіть юридична особа. Тож на сторожі треба бути від самого початку.

Хто в зоні ризику?

Мова передусім про юридичних осіб, що є власниками нерухомого майна. Та якщо ваш бізнес надає послуги або є постачальником товарів на підставі договорів, за результатами проведених тендерів, – ви також ризикуєте.

Тож коли і куди потрібно ставити щит від реєстраційних рейдерів?

На нашу думку, від початку створення товариства. Зокрема – на етапі погодження статуту.

Саме в цьому документі ми радимо:

1. Передбачити «планку більшості» для ключових рішень щодо діяльності товариства. Наприклад, призначення директора або зміни місцезнаходження юридичної особи. Тобто ці рішення мають бути прийняті одноголосно або, принаймні, переважною більшістю голосів учасників товариства.

Якщо цього не зробити, то після рейдерського захоплення директор-самозванець фактично матиме законний і безперешкодний доступ до всієї документації та банківських рахунків юрособи.

2. Встановити обов’язкову умову, що окремі рішення загальних зборів підприємства мають бути підписані не лише їх головою та секретарем, а й усіма присутніми учасниками.

В іншому випадку дуже просто потрапити в пастку до чорних нотаріусів. Адже будь-хто може назватися секретарем підприємства, поставити підпис нібито під рішенням зборів. А реальним власникам бізнесу залишається дивуватися – хто ці люди. Довести, що вони не мають жодного відношення до підприємства, може бути вкрай складно.

3. Встановити статутні обмеження стосовно діяльності директора як на укладення правочинів, так і на видачу доручень з тих чи інших питань.

4. Передбачити обов’язкове нотаріальне посвідчення договору, за яким можуть бути передані в майбутньому ваші корпоративні права. Навіть коли ви не плануєте продавати свою частку у бізнесі, зазначене обмеження – ефективний механізм у боротьбі з реєстраційним рейдерством. Коли рейдери зазіхнуть на вашу власність, це стане для них додатковою перепоною.

І ключове: ми не радимо надавати доручення на продаж вашої частки бізнесу особам, які можуть в майбутньому отримати від цього власний зиск. Адже тоді навіть Офіс протидії рейдерству, куди може звернутись Ви, як жертва, не зможе швидко втрутитися і врятувати вашу справу. Ця установа не досліджує питання шахрайських дій осіб, що діють за дорученнями.

Якщо вам здається, що історія про реєстраційне рейдерство не про вас – перегляньте новини. На жаль, його жертвами стають як власниками великого, так і середнього бізнесу.

Саме тому ми радимо подбати про “подушку безпеки” у вашому статуті. Адже ведення бізнесу – це ціла купа викликів. Тож нехай вони будуть лише цікавими та приємними!