Гіг-контракти: для чого це ІТ-бізнесу?

12.01.22
Logo Mockup Collection by Asylab

Незабаром запрацює Дія City — спеціальний правовий режим для ІТ-індустрії, що включає особливі умови для компаній-резидентів. Йдеться, зокрема, про спеціальну систему оподаткування та організацію роботи бізнесу. Втім, одне з найвагоміших нововведень — гіг-контракти. 

Що це? 

Гіг-контракт — форма найму фахівців, що поєднує умови класичних для ІТ-галузі трудових та цивільних договорів. При цьому, Кодекс законів про працю не застосовується, діють Цивільний кодекс та закон «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»

Зараз найпоширеніша форма співпраці в ІТ-сфері — цивільно-правові договори з ФОПами. З одного боку — це сприятливий податковий режим і вільний графік роботи, з іншого — спеціалісти позбавлені деяких соціальних гарантій, наприклад, оплачуваного лікарняного, вихідних чи відпустки. 

Між ким і ким укладається договір? 

Між резидентом Дія City (українська ІТ-компанія, що відповідає критеріям закону і внесена до реєстру) та фізичною особою (наприклад, програміст чи спеціаліст із кібербезпеки). Договір регулює основні умови взаємодії щодо надання послуг і виконання робіт та винагороди.

Умови співпраці

Сторони гіг-контракту можуть домовлятися про умови роботи, але є певні гарантії. Наприклад: 

  • мінімальна середня зарплата гіг-спеціалістів по компанії має становити не менше 1200 євро; 
  • мінімальна кількість днів щорічної оплачуваної перерви у роботі — 17;
  • є можливість взяти перерву через вагітність та народження дитини.

Що отримає бізнес від гіг-контрактів?

Для ІТ-компаній це можливість працювати за знайомими схемами у новому форматі, поєднуючи трудові та цивільні правовідносини. Наприклад, укладаючи гіг-контракт, бізнес зможе використовувати ставки оподаткування, як для ФОПів: 

  • ПДФО — 5% (тоді як загальна ставка в Україні — 18%), 
  • ЄСВ — 22% від мінімальної зарплати, 
  • військовий збір — 1,5%.

«Ідеї, закладені в законі щодо регулювання трудових відносин, зовсім не нові, але нарешті втілені та адаптовані під сучасні особливості взаємодії працівника з роботодавцем в ІТ-індустрії. Очікуємо новини про перших резидентів Дія City вже найближчим часом. Наша компанія вже сьогодні готова допомогти ІТ-бізнесу опанувати нові можливості»

зазначила юристка практики захисту бізнесу Христина Унгурян.