fbpx

Ефективно застосували новий механізм щодо виклику обвинуваченого, який переховувався в РФ!

16.11.21

Прокуратура та Київський апеляційний суд викликали Саітова Магомета-Саліха на судове засідання. Це громадянин РФ, який з минулого року не з’являється в Київський апеляційний суд у справі, де він обвинувачений. Справа стосується нападу на Мустафу Найєма у квітні 2018 року.

За словами захисника, Саітов знаходився в Москві, за постійним місцем проживання. Завдяки роботі адвокатів кримінальної практики, обвинувачений — вже в Україні.

ЩО ЗА НОВИЙ МЕХАНІЗМ І ЯК МИ ЙОГО ЗАСТОСУВАЛИ?

Подібна проблема існує не тільки у цій справі. Для того, щоб встановити, що людина дійсно уникає участі в суді, а не просто не знає про нього, потрібні докази вручення їй повістки про виклик до суду.

Тільки після цього можна примусово привести людину в суд чи оголосити її в розшук.

Якщо людина проживає за кордоном, як в нашому випадку, то повістку їй вручають державні органи країни проживання.

Для цього існують спеціальні договори між державами, які регулюють надання «міжнародної правової допомоги». До цього належить і вручення судових повісток.

Але з початком війни Росія ігнорує запити на міжнародну правову допомогу від України (ну або виконує їх вибірково). Тому вручити повістку про виклик до суду обвинуваченому в Росії доволі проблематично — російський Мінюст просто ігнорує такі прохання, всупереч міжнародному договору.

Ще складніша ситуація, коли підозрюваний/обвинувачений тікає на непідконтрольну Україні територію ЛНР/ДНР.

Для таких ситуацій в Кримінальний процесуальний кодекс весною цього року внесли новий механізм — повідомляти про судове засідання у всеукраїнському ЗМІ (наприклад «Урядовому кур’єрі») та на сайті Офісу генерального прокурора.

Ми цю можливість використали і обвинувачений Саітов Магомед-Саліх з’явився на судове засідання.

У ЧОМУ СУТЬ НАШОЇ СПРАВИ

Четверо чоловіків, в тому числі Саітов Магомед-Саліх, весною 2018 року поблизу Бесарабського ринку у Києві напали на тоді ще народного депутата Mustafa Nayyem та завдали йому тілесні ушкодження середньої тяжкості.

Справа трьох з чотирьох нападників розглядалась в Шевченківському районному суді з жовтня 2018 року. 30 червня 2020 року суддя Оксана Голуб виправдала всіх трьох обвинувачених. Детальний розбір вироку тут: .

Розгляд апеляційної скарги на виправдувальний вирок затримувався через зникнення Саітова Магомеда-Саліха.

Коментар адвоката Кримінальної практики нашої компанії Оля Веретільник:

«Суд та прокуратура опублікували такі оголошення про виклик Саітова. Тому він з’явився на засідання. Це зрушить справу і дасть можливість розглянути апеляцію хоча б щодо двох обвинувачених в розумні строки».

ЦЕ ВАЖЛИВО

Така ситуація є демонстрацією загальних проблем, з якими стикаються учасники справ, в яких підозрюваний/обвинувачений знаходиться за кордоном, особливо на території РФ, та ігнорує судовий розгляд. Це значно затягує строки розгляду справи через спроби повідомити таку людину про засідання суду.

Проте, навіть в цій ситуації є вихід і ми його демонструємо.