ДТП: коли настає адміністративна, а коли кримінальна відповідальність.

08.09.20

Дорожньо-транспортна пригода (ДТП) входить до категорії найбільш поширених правопорушень.

За результатами вчинення ДТП передбачено:
адміністративну (ст. 124 КУпАП) та
кримінальну відповідальність (ст. 286 КК України).

Давайте розберемось, яка різниця між ними.

Адміністративна відповідальність.

Настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху:
– що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. В такому разі складатиметься протокол про адміністративне правопорушення, який в подальшому ж буде направлений до суду для розгляду;

– якщо в результаті цих дій потерпілому були заподіяні ЛЕГКІ тілесні ушкодження. Якщо в результаті зіткнення хтось отримав тілесні ушкодження (це можуть бути навіть незначні ушкодження) і під час дзвінка на лінію 102 було повідомлено про це, то на місце ДТП вже буде виїжджати СОГ (слідчо-оперативна група) та швидка допомога. Після чого пригода буде зафіксована в ЖЕО (журнал єдиного обліку) з відповідним номером і в рамках цього буде проведено відповідну експертизу щодо встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень.

І вже після отримання висновку експерта про те, що особі було заподіяно ЛЕГКІ тілесні ушкодження співробітником патрульної складається протокол про адміністративне правопорушення, який в подальшому передається до суду для розгляду.

Вчинення адміністративного правопорушення тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.) або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до 1 року.

При цьому, особа звільняється від адміністративної відповідальності, якщо її цивільно-правова відповідальність була застрахована і учасники ДТП скористалися правом спільно скласти повідомлення про цю пригоду відповідно до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (трохи згодом ми напишемо як скласти євро-протокол правильно та швидко).

Кримінальна відповідальність.

Настає в результаті порушення правил дорожнього руху, що спричинили заподіяння тілесних ушкоджень СЕРЕДНЬОЇ тяжкості або ТЯЖКИХ тілесних ушкоджень, а також у разі НАСТАННЯ СМЕРТІ потерпілого або потерпілих.

В разі доведеності вини водія та в залежності від наслідків, які настали в результаті ДТП, КК України передбачено покарання, яке може варіюватися від штрафу в розмірі 200-500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що зараз становить 3 400 – 8 500 гривень, до позбавлення волі строком від 5 до 10 років з позбавленням права керувати транспортним засобом від 1 до 3 років

Для притягнення водія до кримінальної відповідальності за ДТП не має значення чи є у водія право на управління транспортним засобом, чи не має таких прав. Крім того, існує важливий нюанс: під час навчальної їзди в автомобілях з подвійним управлінням, до відповідальності притягається не учень, а інструктор, який здійснює навчання і перебуває поряд з водієм в момент ДТП.

Старший юрист Марина Сорока «У жодному разі не залишайте місце ДТП, де є постраждалі особи, оскільки за ці дії передбачено кримінальну відповідальність за ст. 135 КК України (залишення в небезпеці). В такому разі не буде мати значення з чиєї вини відбулася ДТП, так як відповідальність наставатиме саме за залишення місця ДТП».

Щиро бажаємо вам не потрапляти в ДТП, а у випадку, якщо все ж таки ви стали її учасником – не залишати місце ДТП та відразу звернутися за професійною правовою допомогою.

Адвокати нашої компанії готові у будь-який час надати юридичну консультацію, а також виїхати на місце ДТП для надання правової допомоги.

#milleradministrative