fbpx

ДТЕК І ЗАВИЩЕНІ ЦІНИ: Суд не вважає, що споживачі мають право на відшкодування збитків

27.07.21

ДТЕК намагається скасувати штраф у понад 176 млн грн, накладений Антимонопольним комітетом, за нанесення збитків непобутовим споживачам, які переплачували за електроенергію, внаслідок встановлення монополістом завищених цін.

Постраждалого споживача, Калуський трубний завод, суд відмовився залучати у справу в якості третьої сторони (тої, що навіть не заявляє ніяких самостійних вимог). Аргументація така, що рішення суду буцімто ніяк не вплине на права нашого Клієнта.

Інтереси заводу захищають адвокати Міллер, юридична компанія. Оскільки скасування штрафу позбавить підприємство можливості стягнути з ДТЕК збитки.

У ЧОМУ СУТЬ СПРАВИ?

В грудні 2020 року Антимонопольний комітет України визнав дії групи ДТЕК (у складі АТ «ДТЕК Західенерго» та ТОВ «Д.Трейдінг») у торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС» у період з липня по жовтень 2019 року зловживанням монопольним становищем та наклав на компанії групи штрафи.

За результатом розслідування Антимонопольний комітет визнав порушенням у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем такі дії АТ «ДТЕК Західенерго»:

— зменшення обсягів продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» в години мінімального навантаження;

— встановлення у заявках на продаж електричної енергії на «на добу наперед» завищених та економічно необґрунтованих цін.

Рішенням Комітету за вказані порушення на АТ «ДТЕК Західенерго» було накладено штрафи у розмірі понад 176 млн грн ().

22 червня Господарський суд міста Києва не побачив підстав для залучення нашого Клієнта, Калуського трубного заводу, у справу за позовом АТ «ДТЕК Західенерго» до Антимонопольного комітету в якості третьої сторони.

Прикметно.

І ДТЕК, і Антимонопольний комітет виступили на засіданні 22 липня єдиним фронтом — просили суд відмовити у задоволенні клопотання адвокатів Компанії та не допускати нас до участі у справі. З цим суд і погодився.

НАША ПОЗИЦІЯ

Адвокати Міллер, юридична компанія, достатньо аргументували, чому рішення по даній справі вплине на право непобутових споживачів на ринку електроенергії, таких як Калуський трубний завод, повернути свої переплачені гроші та встановити справедливість.

1) Порушення прав споживачів очевидне

Калуський трубний завод зазнав багатомільйонних збитків в результаті зловживання з боку ДТЕК своїм монопольним становищем на ринку електроенергії в Бурштинському енергетичному острові.

Річ у тім, що завод — один з тих, хто платив ДТЕКу за завищеними цінами, в отже один з тих, хто постраждав від дій монополіста.

2) Оскарження штрафу

В даній судовій справі ДТЕК намагається оскаржити рішення Комітету про накладення штрафу. ВАЖЛИВО, що саме це рішення є єдиною підставою для можливого звернення до суду постраждалих від завищених цін монополістом споживачів. А тому ймовірне скасування такого рішення позбавить підприємства можливості повернути свої кошти.

«Цікавим є факт, що дана справа слухається у «закритих» засіданнях, не публічних. А тому розгляд нашого клопотання про участь у справі в якості третьої сторони не став виключенням — на це засідання адвокатів теж не допустили, надавши лиш можливість очікувати під дверима.

Для чого? Щоб за дві хвилини представники Калуського трубного заводу, інтереси якого постраждали, почули лишень «очікуйте публікацію рішення в реєстрі», — коментує адвокат Міллер, юридична компаніяЮра Мельник.

НАШІ ПОДАЛЬШІ ДІЇ

Будемо очікувати на рішення суду за позовом ДТЕК, який намагається скасувати накладений Антимонопольним комітетом штраф.

Оскільки скасування накладених санкцій позбавить постраждалих споживачів електроенергії, таких як наш Клієнт, можливості стягнути з ДТЕК збитки, завдані завищеними цінами.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

У всьому цивілізованому світі практика відшкодування споживачам збитків, завданих великими корпораціями та монополістами, є абсолютно логічною практикою. Однак в Україні немає дієвого механізму такого відшкодування.

Тому в першу чергу необхідні системні зміни на законодавчому рівні. В даному питанні ми співпрацюємо з «Ліга антитрасту» та послідовно йдемо до впровадження змін в сфері антимонопольного права.

Дякуємо, Агія Загребельська, за позицію та послідовність