Довіряйте, але перевіряйте! Або як не потрапити в халепу у перший же день після підписання договору.

Підприємницька діяльність здійснюється на власний страх і ризик. Ті, хто вже має свій бізнес, неодмінно, погодяться з цією тезою. Але це точно не означає, що необхідно відмовлятися від мрії вести власну справу!
Як захиститися – розповідаємо вам у традиційній рубриці #millerprobussiness.
Щоб не ризикувати кожного разу при укладенні договору з новим контрагентом, пропонуємо вам завчасно перевірити надійність потенційного бізнес-партнера у відкритих базах даних. У сучасних реаліях існує чимало програм та додатків, які допоможуть довідатися все про вашого контрагента та навіть запропонують проаналізувати цю інформацію. Проте, якщо у вас немає на них грошей, але є трохи більше часу – не переймайтеся, зібрати необхідні відомості можна самостійно!
Для цього потрібен код ЄДРПОУ, якщо це юридична особа, або ж РНОКПП (простіше – ідентифікаційний номер), якщо це фізична особа-підприємець.
Де ж шукати інформацію?
1. Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ().
Цей реєстр містить основні дані про контрагента, які вам потрібно знати, а саме: статус, організаційно-правову форму, місцезнаходження, види діяльності, дату реєстрації, дані про засновників, розмір статутного капіталу, ПІБ керівника, дані про перебування в процесі припинення тощо.
2. Електронний кабінет платника податків () та система “Дізнайся більше про свого бізнес-партнера” ().
Тут можна дізнатися податковий статус учасника господарської діяльності, в тому числі, відомості щодо єдиного податку чи ПДВ, наявність податкового боргу. Електронний кабінет містить близько двадцяти реєстрів. Якщо ваш майбутній діловий партнер ухиляється від сплати податків та має заборгованість, це вже не стане для вас неприємним сюрпризом в останній момент.
3. Єдиний державний реєстр судових рішень ().
Він допоможе дізнатися, чи брав контрагент участь у судових процесах і, якщо так, то в якому статусі (позивач чи відповідач). У разі фігурування майбутнього партнера в декількох господарських справах у якості відповідача, детальніше вивчіть ці справи. Можливо, він має за звичку порушувати домовленості.
Також радимо ознайомитись із кримінальними справами. Фігурування контрагента в них – недобрий знак, що говорить про необхідність увімкнути режим «надзвичайна увага».
4. Єдиний реєстр боржників ().
Останній із нашого переліку, але не менш важливий реєстр, який містить дані щодо виконавчих проваджень. Якщо ваш контрагент систематично порушує взяті на себе обов’язки, швидше за все, ви знайдете його ім’я тут.
Обираючи потенційного ділового партнера, будьте допитливими. Оцініть його ділову репутацію, відсутність боргів, наявність необхідних майнових ресурсів та професійного досвіду.
І пам’ятайте, що в цій справі дрібниць не буває. Адже можна знайти як надійного партнера на довгі роки взаємовигідної співпраці, так і професійного шахрая, завдяки якому ви дізнаєтесь, що таке тривалі та складні судові засідання.
Зберігайте пильність і ведіть справи лише з надійними людьми!