Допомагаємо державі звільнити культурну спадщину Києво-Печерської Лаври від УПЦ МП

02.02.23

УПЦ МП не хоче повертати державі Києво-Печерську лавру: переходимо до захисту спадщини в суді.

На початку січня ми допомогли державі повернути Успенський Собор та Трапезну Церкву з Трапезною Палатою з користування УПЦ. А після вони позвались до суду, щоб скасувати перешкоди у користуванні спорудами. Справу почнуть розглядати 7 лютого. 

З 2016 року частина Успенського собору та Трапезна церква з Трапезною палатою перебували у почасовому безоплатному користуванні Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври/Чоловічого монастиря/Української православної церкви, на підставі укладених із заповідником договорів.

Споруди, про які йдеться, перебувають на балансі заповідника. Він і уповноважений укладати відповідні договори на користування культовими будівлями.

Наприкінці грудня заповідник повідомив, що термін дії договорів сплив і продовжувати їх на 2023 рік не будуть. Тобто на сьогодні у Києво-Печерської Лаври УПЦ немає юридичних  підстав користуватися Успенським собором та Трапезною церквою з Трапезною палатою та доступу до них.

Та вона ігнорує цей факт.  Посилаючись на постанову Кабміну, яка нібито передбачає можливість користування культовими спорудами до кінця воєнного стану. Це не так, бо термін дії укладених договорів визначали на основі цивільного законодавства. Закінчився він 31 грудня 2022 року. І зараз не має жодних законних підстав бути продовженим. 

Успенський Собор та Трапезна церква з Трапезною палатою розташовані на території Національного заповідника «Києво-Печерської лаври» і є культурною спадщиною України. Десятки років вона була в користуванні московського патріархату. Коли, якщо не зараз, в умовах повномасштабного вторгнення, поставити на цьому крапку? 

Чекаємо на початок слухань.