«Добре, що не викрали»
Евакуювали авто за неправильну парковку? Це теж може бути незаконно!
Примусова евакуація авто часто порушує права водія. Тому постанову про порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів можна оскаржити і дії інспектора з паркування будуть визнані неправомірними — вам повернуть кошти.
ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?
Пояснюємо на прикладі справи про адмінправопорушення, яку 12 липня виграла в Печерському районному суді Києва адвокат Міллер, юридична компанія.
Авто нашої Клієнтки евакуювала приватна компанія, яка працює на підставі договорів з Київською міською держадміністрацією (КМДА). Причина — паркування у недозволеному місці.
Однак суддя скасував постанову і визнав дії інспектора незаконними через те, що були порушені права Клієнтки.
Річ у тім, що належних доказів порушення як такого (і достатніх для евакуації авто) надано не було. Більше того, ніхто ніколи не бачив постанову про притягнення до відповідальності водійки. Оскільки інспектор з паркування не дотримався “Порядку тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їх зберігання”.
Верховний Суд з цього приводу роз’яснює, що доказом можуть бути матеріали візуального спостереження, зробленні поліційським лише у встановленому законом порядку. А для підтвердження порушення водієм Правил дорожнього руху (ПДР) необхідно надати відео та фото з місця. Навіть саме по собі описання адмінправопорушення не може бути належним доказом і підставою для штрафу та, тим більше, евакуації автомобіля.
ЕВАКУАЦІЇ ПІДЛЯГАЮТЬ НЕ ВСІ АВТО, ЯКІ ПРИПАРКОВАНІ НЕПРАВИЛЬНО
Так, дійсно, затримати і евакуювати авто на штрафмайданчик може інспектор з паркування, який працює в КМДА. Його головним завданням є контроль порядку на дорозі.
І лише у разі, якщо автомобіль СУТТЄВО ЗАВАЖАЄ РУХУ чи створює небезпеку на дорозі (передбачено чіткий перелік випадків), інспектор може викликати евакуатор.
Отже, чи необхідною мірою є примусова евакуація автомобіля, який порушує ПДР, але не є перешкодою чи небезпекою? Чи достатньо санкції у вигляді штрафу?
ЦИФРИ: КОМУ ВИГІДНА ЕВАКУАЦІЯ
Виходимо з того, що безпека дорожнього руху — суспільне благо. І досягається за виконання правил усіма учасниками руху і контролю за цим. Порушники платят гроші у державний бюджет. Але не тільки! І тут може бути причина того, чому евакуація авто стала явищем звичним, але спірним.
За що платить водій, авто якого увіз евакуатор через порушення правил паркування:
– штраф,
– послуги приватного евакуатора,
– зберігання машини на штрафмайданчику.
Так нараховується сума щонайменше в 1 754 грн (і комісія банку). З цих грошей в державний бюджет йде лише сума штрафу (680 грн), яка за умови сплатити протягом перших 10 днів зменшується до 340 грн. Ще 144 грн водій заплатить у казну за кожну добу на штрафмайданчику.
Як пишуть ЗМІ, у минулому році приватні підприємства заробили на послугах евакуації близько 60 млн. грн, забравши на штрафмайданчики 75 тисяч машин (). Тільки уявіть, скільки грошей і часу усі ці водії витратили, щоб знайти і забрати свої транспортні засоби!
«Автомобілів у Києві стає все більше, чого не скажеш про паркомісця — інфраструктура не готова, бракує навіть платних парковок. І мова не тільки про центр міста, а й про спальні районів, що стрімко розбудовуються.
За таких обставин достатньою мірою покарання за неправильне паркування, яке не перешкоджає суттєво дорожньому руху та не створює загрози безпеці руху, було би стягнення у вигляді штрафу. Таким чином і державний бюджет поповнювався б за рахунок сплати штрафів, і водії б не проходили «сім кіл бюрократичного пекла», витрачаючи час на повернення свого автомобіля та гроші на заробіток приватних компаній.
Відповідно до встановленого Порядку, інспектор з паркування для доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку викликає евакуатор. Однак, як показує практика, працівники інспекції їздять прямо в ПРИВАТНИХ евакуаторах у спільних пошуках порушників, працюючи на забезпечення завантаженості евакуаторів роботою»
коментує адвокат Міллер, юридична компанія Marina Soroka.
Ми бажаємо вам не знати проблем у дорозі та під час стоянки. А у разі евакуації вашого авто, яку ви вважаєте незаконною, обов’язково допоможемо оскаржити дії інспекторів з паркування чи співробітників поліції.