Для чого держслужбовцям повідомляти про суттєві зміни майнового стану?

22.12.22
Автор публікації: Марина Носова

Повідомлення держслужбовцями про суттєві зміни майнового стану — це ще один додатковий звіт перед державою. Втім не всі розуміють як та коли звітувати про це НАЗК. А от відповідальність за порушення цих вимог настає аналогічна порушенню правил декларування.

Про які зміни йдеться? 

  • отримання доходу, наприклад, одноразового платежу (це може бути навіть зарплатня або відпускні) у розмірі, передбаченому ЗУ «Про запобігання корупції» 
  • придбання майна, наприклад, купівля чи продаж авто
  • здійснення видатку, наприклад, придбання валюти
  • отримання коштовного подарунку

Але повідомляти потрібно не про кожну зарплату чи подарунок. Звіт подають лише тоді, коли ці суми перевищують 50 прожиткових мінімумів — цьогоріч це 124 050 гривень і більше.

Повідомлення потрібно подати протягом 10 днів з моменту отримання доходу чи покупки. НАЗК приймає звіти лише в електронному вигляді, зміни в нього після відправки внести вже не можна.

Кому обов’язково подавати повідомлення? 

  • посадовцям, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище (Президент, Прем’єр, члени КМУ, директор НАБУ, голова НАЗК, Генпрокурор, голова НБУ, керівник Офісу Президента тощо)
  • посадовцям, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, перелік яких затверджує НАЗК (керівники та заступники ДСА, НБУ, посадовці органів місцевого самоврядування тощо)

Найчастіше за неподання звіту може бути адміністративна відповідальність (штраф), яка надалі може потягнути за собою звільнення та внесення до реєстру корупціонерів. 

«Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані дія, яка повинна стояти в пріорітеті державних службовців. Забути подати його легко, адже немає прив’язки до строків подачі декларацій на початку року. Проте, якщо забули виправити це буде неможливо»,

коментує адвокатка Марина Носова. 

Якщо вам потрібна допомога в заповненні електронних декларацій про суттєві зміни у майновому стані — звертайтесь до нас. 

Щоб отримати консультацію, пишіть або телефонуйте нам за контактами, що вказані на сайті.