Чи можна звільнити працівника-біженця: що ви маєте знати?

28.03.22

Кількість біженців із України вже перевищила 3,8 млн людей. Це офіційні дані ООН.

Розповідаємо, що вам потрібно знати, якщо ваш працівник виїхав за межі України та отримав у сусідній країні статус біженця.  

Які є варіанти подій у трудових відносинах з українським роботодавцем?

Працівник-біженець повідомив про бажання звільнитися

  • надіслав на електронну пошту заяву про звільнення

У такому разі звільнення відбудеться з ініціативи працівника (ст. 38 КЗпП), через переїзд на нове місце проживання. Перевірте, щоб у заяві обов’язково було зазначено дату звільнення.

Попри те, що працівник має повідомити про своє рішення щонайменше за 2 тижні, роботодавець може оминути цю норму та звільнити його з дня, зазначеного у заяві. Це може бути і у вигляді підписаної фотокопії. 

  • у довільній формі повідомив про звільнення (наприклад, надіслав голосове у телеграмі)

Такі форми звернення не є офіційною заявою, тому рекомендуємо вимагати саме письмове повідомлення про звільнення. 

Призупинення дії трудового договору

Право на призупинення дії трудового договору через війну, у разі неможливості надати працівнику роботу та працівника її виконувати — одне з найважливіших під час війни. У такому випадку відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат покладатиметься на державу-агресора. 

Роботодавець не зобов’язаний забезпечувати працівника роботою та виплачувати заробітну плату. А працівник натомість не повинен виконувати будь-які трудові функції. Але призупинення не вважається розірванням трудового договору, це тимчасова міра. Рекомендуємо ознайомити з цією нормою працівника та оформлювати наказом.  

Працівник отримав статус біженця за кордоном

Звільнити працівника через те, що той отримав статус біженця в іншій країні, роботодавець не має права. Такий статус не впливає на громадянство працівника та не обмежує його трудові права. Якщо працівник може працювати дистанційно, роботодавець має видати наказ про запровадження дистанційної роботи.

Працівник-біженець не виходить на зв’язок

Якщо працівник, наприклад, виконував роботу дистанційно, а потім припинив виходити на зв’язок, то його відсутність табелюють буквеним кодом «НЗ» або цифровим 28 (неявки з нез’ясованих причин). Або ж читайте пункт 2 щодо призупинення трудових відносин. 

Під час дії воєнного стану в Україні не рекомендуємо звільняти працівників за прогул до моменту покращення ситуації в країні. Адже роботодавець повинен дотримуватися процедури, передбаченої трудовим законодавством, та отримати від працівника письмові пояснення.

«Також не варто забувати, що навіть під час війни роботодавець може з власної ініціативи розірвати трудовий договір з працівником під час лікарняного або відпустки»,

зазначила юристка практики судових спорів Юлія Рябець.